Arılar toplama çıkarma yapabiliyor

Yeni bir araştırma, arıların renkleri artı ve eksi sembolleri olarak kullanarak toplama ve çıkarma yapabildiğini gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer matematik evrenin ortak diliyse arılar ilk kez konuştu diyebiliriz. Yeni bir araştırma, arıların renkleri artı ve eksi sembolleri olarak kullanarak toplama ve çıkarma yapabildiğini gösteriyor.

Hayvanlar aleminde sayı sayma yeteneği (ya da en azından farklı miktarlar arasında ayrım yapabilme yeteneği) çok alışılmadık değil. Kurbağaların, örümceklerin hatta balıkların bu yeteneğe sahip olduğu belirlenmişti. Ancak semboller kullanarak işlem yapmak oldukça nadir görülüyor. Şimdiye kadar sadece şempanzeler ve Afrika gri papağanlarının bu yeteneğe sahip olduğu keşfedilmişti.

Mavi=artı, sarı=eksi

Bal arısı (Apis mellifera) üzerine çalışan bilimciler, bu sosyal böceklerin dörde kadar sayabildiğini ve sıfır konseptini anlayabildiğini biliyordu. Araştırmacılar bu minik beyinlerin sınırlarını zorlayarak neler yapabileceklerini görmek istedi.

Bilimciler 14 adet arıyı, mavi rengi toplamayla, sarı rengi de çıkarmayla ilişkilendirecek şekilde eğitti. Daha sonra arılar Y şeklinde bir labirente sokuldu. Arılara burada mavi ya da sarı şekiller gösterildi. Eğer şekiller maviyse arılar fazladan bir mavi şekil olan tarafa gittiklerinde ödül aldılar. (diğer yoldaki mavi şekillerin sayısı bir tane daha azdı). Eğer şekiller sarıysa, arılar bir tane daha az sarı şekil olan yolu tercih ettiklerinde ödül kazandılar.

Test de aynı şekilde çalışıyordu. Sarı gördüklerinde bir şekli ‘çıkaran’ ve mavi gördüklerinde bir şekli ekleyen arıların testi geçtiği varsayıldı. Arılar işleme ve doğru yanıtın konumuna göre yüzde 63 ila yüzde 72 oranında doğru yanıt verdi. Araştırmacılar arıların rastgele tahin yapması durumunda bu kadar yüksek oranda doğru yanıt çıkmayacağını söylüyor.

Yeni yaklaşımlar

Sonuçlar sadece 14 arıdan geliyor olsa da araştırmacılar bu gelişmenin heyecan verici olduğunu söylüyor. İnsan beyninden yaklaşık 20 bin kez daha küçük olan bir beynin semboller kullanarak aritmetik işlemler yapabildiğini görmek, yapay zeka ve makine öğrenimi alanlarında yeni yaklaşımların önünü açabilir. Siz yine de şimdilik matematik ödevi için arılara danışmayın.

Kaynak: Science Mag

Yeni bir araştırma, arıların renkleri artı ve eksi sembolleri olarak kullanarak toplama ve çıkarma yapabildiğini gösteriyor. Uzmanlar arıların mavi rengi toplama ile sarı rengi de çıkarma ile eşleştirmesini sağlayan Y şeklinde labirentler hazırladı. Arılara mavi şekillerin olduğu labirentte daha fazla şekil olan yolu tercih etmeleri halinde ödül verildi. Sarı şekillerin olduğu labirentte ise arıların ödül almak için daha az şekil olan yolu tercih etmesi gerekiyordu. Yapılan testlerde arıların yüzde 63 ila 72 oranında, şekillere uygun yolu tercih ettiği görüldü. Bu da arıların toplama ve çıkarma konseptini anladığını gösteriyor. Uzmanlar bizimkinden 20 bin kat daha küçük bir beyinde bu konseptlerin algılanabilmesinin yapay zeka ve makine öğrenimi alanlarında yeni yaklaşımların önünü açacağını söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği