Dünya’nın düz olduğuna inananlar rekor seviyede

Bilim iletişimi alanında çalışmalar yürüten araştırmacı Asheley Landrum, düz Dünya teorisine inananların YouTube videolarından etkilendiklerini belirtiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Asheley Landrum Teksas Teknoloji Üniversitesinde bilim iletişimi alanında çalışmalar yürütüyor. Çalışmalarının odak noktası, kültürel değerlerin bilim anlayışımız üzerine etkisi. Son zamanlarda Landrum düz Dünya teorisine inananlardaki artışı inceliyor.

İlginç bir şekilde geçmişe göre daha fazla insan Dünya’nın düz olduğuna inanıyor. Google’da “düz Dünya” aramaları son beş yılda hızla arttı ve dünyanın dört bir yanında düz Dünya buluşmaları gerçekleşiyor. Landrum da araştırmasına buradan başladı.

Landrum bu buluşmalara katılan 30 kişiyle konuştu ve biri hariç hepsinin YouTube’da izledikleri videoların ardından düz Dünya teorisine inanmaya başladığını öğrendi. Bu araştırmayı Amerikan Bilimsel İlerleme Birliğine sunan Landrum direkt olarak Youtube’u suçlamasa da Google’ın bilimsel olarak yanlış fikirlerin yayılmasını engellemek için bir şeyler yapabileceğini düşünüyor.

Google’ın da sorumluluğu var

Landrum “YouTube’da bir sürü faydalı bilgi olduğu gibi bir sürü hatalı bilgi de var. Algoritmalar da ‘tavşan deliğinden’ yuvarlanmanızı kolaylaştıracak şekilde, yanlış bilgilere inanma ihtimali en yüksek olan kişilere bu videoları sunuyor.” diyor.

Google YouTube’da yanlış bilgilerin yayılması hakkında yapabileceği şeyler olduğunu kabul etti ve Ocak ayında bunlarla mücadele etmek için bir plan hazırladı. You’tube ekibinin yaptığı açıklamada “Ciddi bir hastalığı iyileştirdiği iddia edilen sahte bir ilaç videosu, Dünya’nın düz olduğunu iddia eden videolar ya da 11 Eylül gibi tarihi olaylar hakkında açıkça yanlış iddialarda bulunan videolar gibi yanlış bilgileri yaymaya çalışan içeriklerin daha az önerilmesini sağlayacağız.” dedi. Ekip bu değişimin kademeli olarak gerçekleşeceğini söyledi.

Haydi bilimciler YouTube’a!

Landrum’un konu ile ilgili ilginç bir önerisi de var. Bilimcileri YouTube platformunu kullanmaya davet eden Landrum, yapılan çalışmaların bu platform üzerinden halka ulaştırılabileceğini söylüyor. Landrum “YouTube’un sadece Dünya’nın düz olduğuna dair kendi görüşlerini sunan videolarla dolu olmasını istemiyoruz. Başka videoların da dünyanın neden düz olamayacağını kanıtlaması ve kullanıcılara ‘Bakın bu yüzden dünya düz olamaz. Siz de bu yöntemleri kullanarak kendi deneylerinizi yapabilirsiniz.’ demesi gerek.” diyor.

Kaynak: CNET

Son yıllarda, tüm bilimsel ve teknolojik gelişmelere rağmen düz Dünya teorisine inananların sayısı artıyor. Bu durumda YouTube videolarının önemli bir payı olduğunu belirten araştırmacı Asheley Landrum Google'ın bu tarz videoları önermemesi gerektiğini düşünüyor. Google da bu sorumluluğunun farkında olduğunu ve yalan bilgiler paylaşan videoların önerilmemesini sağlayacağını söyledi. Landrum YouTube'daki yanlış bilgilerle savaşmak için bilimcilerin de kendi çalışmalarını You'tube üzerinden kendi çalışmalarını tanıtarak halka ulaşması gerektiğini söylüyor.

6 Yorum

  • Son cümledeki “Bakın bu yüzden dünya yuvarlak olamaz” (bu yüzden düz olamaz olmalı) yoksa cümle en baştan yanlışı ifade eder.. Metne dökerken bir hata olmuş sanırım..

  • Öneriler çok saçma. Diyorlarki google youtube yalan yanlış bilgiyi önermesin. İleride yanlış birşeyi doğru gibi gösterilmeyeceğini nereden bilelim? Ki eminim şu an böyle birçok şey var.
    İkinci önerileri için eyvallah adamlar girsin çürütsün ona birşey diyen yok. Ayrıca böyle bir dert sadece sorgulamayan düşünme yeteneği gelişmeyen kişilerde oluşuyor, bir zahmet bunu nasıl dereceklerine kafa yorsunlar öncelikle.

  • Sözde bilim adamları gelemezler, çünki dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlayamiyorlar. Obama bile ispatlayamadı.
    Hiç bir foto veya film yok. En basiti dünyanın filmini göstermek olurdu

  • You tube ve Google kesinlikle doğru veya yanlış diyemezler. Eşyanın tabiatına aykırıdır. Akademik Bilim bir tek satır yazı yazmıyor, bir tek vidyo film yayınlamıyor. Bu durumda onlarda da düz dünyacılık var. Çünkü susmak kabul etmektir. Düz Dünyacılık bazı tröstlerin parayla oluşturup gerçek bilimi yozlaştırdıkları sahte ve bilimsellikten uzak, inkarcı, yoz bir cahiller birliğidir. Hiç okumayan, eğitim seviyesi düşük, araştırmayan ve her duyduğuna inanan kesimlerde rağbet buluyor. ABD, AB çağdaş bilimin gelişmesine önem vermiyorlar. Okullarda öğrencilere Newton ezberletiliyor ve sınavlarda klasik fizik soruları çıkıyor. Düz Dünyacılarda vidyolarıyla ceplerini dolduruyor. Yalanla işte bu yöntemlerle köşe dönüyorlar. Akademik Bilim Kurumları var mı, yok mu bilmiyoruz. Özgür Bilimciler seslerini yükseltmelidir. Maddi durumu iyi olanlar karşıt tezlerini yayınlasınlar. 19.02.2019

  • Dünyanın yuvarlak ve saçma sapan bir hızda döndüğü teorisini asla ispat edemedikleri halde dunyanin duz oldugunun sürekli kanıtlanıyor olması neden bu kadar panik yaratıyor bu amerika denen ülkede, önce bunu bir düşünmek lazım…..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği