Dünya üzerinde Mars toprağıyla tarım

Mars'ta tarım deneyimini herkese yaşatmak ve günün birinde Mars'a gidersek hazırlıklı olmamızı sağlamak için The Martian Garden adlı bir ürün geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk bu hafta içinde yaptığı açıklamada, insanlığı Mars’a götürme planlarını açıkladı. ABD hükumeti de NASA’ya Mars görevini gerçekleştirmesi için 19 milyar doların üzerinde ödenek vermeyi kararlaştırdı. Görünen o ki 2050’ye kadar Mars’ta bir şehrimiz ya da en azından küçük bir kasabamız olabilir.

Peki Mars’a gidenler nasıl beslenecek? Bu Mars görevinin en can alıcı sorularından birisi. Baş rolünde Matt Damon’ın oynadığı Marslı adlı filmde Mars’ta tarımın nasıl mümkün olacağı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ancak filmde Matt Damon, bu konu üzerine yıllarca eğitim almış bir astronotu canlandırıyor. Yani Mars’ta başarıyla tarım yapabiliyor olması tesadüf değil. Sıradan insanlar olarak Mars’a gidersek bu konuda oldukça tecrübesiz ve bilgisiz olacağımız bir gerçek.

Mars toprağının birebir kopyası

Bu alanda tecrübe kazanmak isteyenler ise evde çalışma masasının üstünde Mars tarımına hazırlanabilecek. ABD’li Piote LLC adlı bir girişim, The Martian Garden (Mars bahçesi) adını verdiği bir ürün hazırladı. Bugüne dek Mars’tan Dünya’ya toprak örneği getirilmedi. Ancak Piote LLC ekibi, NASA’nın Mars’taki robotları ile incelediği Mars toprağının bileşenlerini Dünya üzerinde bir araya getirerek gerçekçi bir Mars toprağı oluşturdu. Böylece Mars’ta tarım yaparken karşılaşacağımız durumların bir simülasyonu oluşturulmaya çalışılıyor.

NASA Mars’a gerçekleştireceği en son görevler için bölgenin şartlarına benzer bir ortamı Dünya’da yaratma ihtiyacı duydu. Bunun için Mars yüzeyinden toplanan veriler ve uzaktan inceleme ile görülen özellikler listelendi. Mars’taki ortama mümkün olduğunca benzer bir yüzey hazırlandı. Piote LLC bu yapay Mars yüzeyini hazırlayan şirketten NASA’nın kullandığı toprağın aynısını satın alarak Mars tarım kitleri hazırlıyor.

Bu toprakta altı ana madde ve diğer yan maddeler bulunuyor. Mars toprağında ve Dünya’da üretilen yapay Mars yüzeyinde bulunan maddeler şu şekilde: silikat, alüminyum oksit, demir oksit, magnezyum oksit, kalsiyum oksit ve sülfat. Dünyada oluşturulan yapay Mars toprağında bu maddeler Mars’taki ile aynı oranda bulunmasa da her madde bulunuyor. Oranlardaki değişimler aşağıdaki tabloda gösteriliyor:

47b8d146faa7916849932a62b556286a_original

 

Mars tarım setinin üreticileri şu anda Kickstarter kampanyası ile 2018 dolar toplamaya çalışıyor. Bu hedefin yaklaşık yarısı toplanmış durumda. Dileyenler 25 dolar bağışla setin tamamını ya da 10 dolarlık bir bağışla küçük bir örneği alabiliyor. Kampanya başarılı olursa teslimatın 2017 başında yapılması amaçlanıyor.

ABD'li girişim Piote LLC tarafından geliştirilen The Martian Garden (Mars bahçesi) Dünya üzerinde, Mars tarımı deneyimi yaşamamızı sağlıyor. Mars'taki toprak yapısını Dünya'daki maddelerle kopyalayarak hazırlanan yapay Mars toprağı, günün birinde Mars'a yolumuz düşerse ne şekilde tarım yapabileceğimiz konusunda fikir veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği