Drone yine hayat kurtardı

Bir drone, termal görüntü kamerası sayesinde Londra yakınlarındaki ıssız bir yolda kaza yapan sürücünün yerini tespit ederek hayat kurtardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Drone teknolojisi gelişmeye devam ederken giderek daha fazla sayıda kolluk kuvveti bu küçük uçan makineleri günlük işlerinde kullanıyor. Geçtiğimiz aylarda Avustralya’da bir drone’un test uçuşu sırasında iki yüzücünün hayatını kurtardığını öğrenmiştik. Şimdi de başka bir drone başka bir ülkede bir yaralının hayatını kurtardı.

Londra’nın yaklaşık 200 kilometre kuzeyindeki ıssız bir yolda ters dönmüş bir aracın yakınlarında dolanan bir adam olduğu haberlerinin üzerine yerel polis, adamı takip etmek için drone kullanmaya karar verdi. Hava çok soğuktu ve polisler adamı bir an önce bulmazlarsa hipotermi yüzünden hayatını kaybedebileceğini biliyordu. Bir grup polis bölgeyi gezerek ararken drone da kaza alanının üzerinde uçarak termal görüntü kamerası sayesinde araç sahibinin yerini tespit etmeye çalıştı.

Kısa bir süre sonra drone, sürücüyü aracının 160 metre uzağında bir çukurun içinde tespit etti ve tam konumunu yetkililere bildirdi. Bulunduğunda bilinci yerinde olmayan ve vücut sıcaklığı 35 dereceni altına inmiş olan adam, drone ve termal görüntü kamerası ile desteklenen araştırma ekibi olmasaydı hayatını kaybedebilirdi.

Birleşik Krallık polisi, görevlerdeki drone kullanımını giderek artırıyor. Ülkenin güneyindeki başka bir polis departmanı 2017’deki girişimiyle 24 saat görev yapan drone birimi oluşturan ilk departman olmuştu. Şu anda kullanılan ekipmanda güçlü termal görüntü ve zum kameraları bulunan DJI Inspire drone’ları var. Ayrıca DJI şirketinin Mavic drone’ları da kullanılıyor. Bu cihazlar kayıp şahısları arama, suç ve büyük çaplı trafik kazalarının gerçekleştiği yerlerde fotoğraf çekme, yaban hayatı suçlarıyla savaşmak için orman ve sahil kenarlarındaki aramalara katılma gibi çok çeşitli amaçlarla kullanılıyor.

Diğer ülkelerde de kullanılıyor

Fransa’nın güneybatısındaki kolluk kuvvetleri drone’lardan yararlanarak tehlikeli sürücüleri tespit ederken Japonya’daki polisler ise yasaklı hava sahalarına girebilecek yabancı drone’ları yakalamak için drone’ları bir kenarda bekletiyor. ABD’de ise aralarında polis ve itfaiye teşkilatının da bulunduğu yaklaşık 350 kolluk kuvveti 2017 yılı itibariyle drone teknolojisini görevlerine dahil etti. Kullanım şekilleri arasında arama kurtarma, silahlı ve şüpheli kişileri araştırmak, suç mahalli analizi ve gözetleme var.

Kaynak: Digital Trends

Geçtiğimiz aylarda Avustralya'da bir drone'un iki yüzücünün hayatını kurtardığını okumuştuk. Şimdi bir drone bir kez daha hayat kurtardı. Londra yakınlarında gerçekleşen bir trafik kazasının ardından polisler drone sayesinde aracın yakınlarındaki yaralı sürücünün tam konumunu tespit etmeyi başardı. Bir çukurun içinde bulunduğunda bilinci yerinde olmayan ve vücut sıcaklığı 35 dereceni altına inmiş olan adam, drone ve termal görüntü kamerası ile desteklenen araştırma ekibi olmasaydı hayatını kaybedebilirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği