Drone ile birlikte uçmak

Drone'u vücut hareketlerinizle uçurmanızı sağlayan FlyJacket, çok daha gerçekçi ve sürükleyici bir drone pilotluğu tecrübesi sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

“Sadece drone uçurmakla kalmayın, drone olun.” ifadesi Matrix ya da Star Wars filmlerinde duyulabilecek türden bir cümleymiş gibi geliyor değil mi? Ancak İsviçre’deki École Polytechnique Fédérale de Lausanne adlı üniversitede çalışan araştırmacıların üzerinde çalıştığı proje tam olarak bu fikri hayata geçirmeyi hedefliyor.

Araştırmacılar, drone taklidi yaparak drone’u uçurmayı sağlayan yeni bir drone kontrol sistemi geliştirdi. İnsanların yanında kol ve bacaklarınızı açıp sağa sola hareket ederek drone uçurmak biraz utanç verici gelebilir ancak drone pilotluğunu çok daha sürükleyici kıldığı kesin.

Projedeki araştırmacılardan Carine Rognon, Digital Trends‘e yaptığı açıklamada “İnsan ve drone arasındaki etkileşimi artırmak ve daha doğal hale getirmek için FlyJacket adlı giyilebilir iskelet destek sistemini geliştirdik. FlyJacket, kullanıcının drone’u vücudunun üst kısmıyla kontrol etmesini sağlıyor. FlyJacket’ı giyen kişi bir de sanal gerçeklik gözlüğü takıyor. Sistemin içine yerleştirilen atalet ölçüm ünitesiyle kaydedilen hareketler drone komutuna dönüştürülüyor. Kullanıcının kollarının yorulmaması için sisteme bir de pasif kol desteği ekledik.” dedi.

FlyJacket şu an için sadece bir araştırma projesi olsa da, ekip ileride bir gün ürünü piyasaya sunabilmeyi umuyor. Projenin detaylarının anlatıldığı makale de yakın zamanda IEEE Robotics and Automation Letters dergisinde yayımlandı.

Kaynak: Digital Trends

İsviçre'deki École Polytechnique Fédérale de Lausanne adlı üniversitede çalışan araştırmacılar, insan ve drone arasındaki etkileşimi artırmak ve daha doğal hale getirmek için FlyJacket adlı giyilebilir iskelet destek sistemini geliştirdi. FlyJacket, kullanıcının drone'u vücudunun üst kısmıyla kontrol etmesini sağlıyor. Kullanıcı FlyJacket'ı giyip bir de sanal gerçeklik gözlüğü takıyor. Sistemin içine yerleştirilen atalet ölçüm ünitesiyle kaydedilen hareketler drone komutuna dönüştürülüyor. Araştırmacılar henüz araştırma aşamasında olan FlyJacket'ı ileride bir gün piyasaya sürmeyi ümit ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği