Dondurulan bedenler yeniden canlandırılabilir

Geçtiğimiz hafta araştırmacıların Zebra balığı embriyolarını başarıyla dondurdukları, sonra çözdürüp hayata döndürdükleri bildirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanlığın dünya dışı yolculukları için en büyük umudu cryonics – halk arasında bilinen adıyla ‘dondurulmak’. Burada bilimciler hücrelerin birbirinden bağımsız olarak çözülüp çözülmemesi konusunda başarıya ulaşmıştı ancak çözüldükten sonra hayatın mümkün olup olmadığı sorusu gizemini korudu. Geçtiğimiz günlerde ACS Nano dergisinde yer alan bir makalede ise Smithsonian Enstitüsü ve Minnesota Üniversitesi‘nden [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]araştırmacıların Zebra balığı embriyolarını başarıyla dondurdukları, sonra çözüp hayata döndükleri bildirildi.[/inlinetweet] 60 yıldır yapılan araştırmalarda ‘çözünme’ işleminde hiçbir zaman başarı sağlanamamışken Zebra balığı‘nın şeffaf vücudunun çalışma için faydalı olduğu not edildi.

Bu seferki başarının sebebi ise çözme tekniğinde. Önceki çalışmalarda dakikada 90 bin °C ısı değiştiren bir nitrojen tankının içine atılan Zebra balıkları -196 °C’de sonlanan işlemin ardından tamamen donmuş oluyordu. Asıl problem ise çözünme işleminde başlıyor. Çünkü yavaş çözünme esnasında bazen hücrelerdeki sıvılar camdan buza dönüşüyor. Bu seferki karışımda çözünme işlemine yardımcı olması amacıyla az miktarda metal eklendi. Çalışmada yer alan balık embriyolarının yüzde 10’u yaşamında devam etti ve sonraki 24 saatte hayatta kaldı. Fakat araştırmacılar buzun olmamasının hayatın devamını sağlayacağını garanti etmediğini belirtiliyor.

Bunlar, dondurucuya yerleştirilmeyi bekleyen kişileri mutlu edecek haberler değil; ama gelecekte, donduktan sonraki ölüme neden olan aşamaların araştırılabileceğini müjdeliyor. Ayrıca denizlerdeki yaşamın azalmasından ötürü suda yaşayan ve nesli tükenmekte olan canlıların embriyolarının dondurulması ve gelecek nesillere aktarılması umut ediliyor.

Kaynak: Inverse

İnsanlığın dünya dışı yolculukları için en büyük umudu cryonics – halk arasındaki adıyla dondurulmak. Burada bilimciler hücrelerin birbirinden bağımsız olarak çözülüp çözülmemesi konusunda başarıya ulaşmıştı ancak çözüldükten sonra hayatın mümkün olup olmadığı sorusu gizemini korudu. Geçtiğimiz hafta yapılan deneyde ise araştırmacıların Zebra balığı embriyolarını başarıyla dondurdukları, sonra çözdürüp hayata döndürdükleri bildirildi. Bu başarı cryonics alanında bir ilk olsa da insanları dondurup tekrar hayata döndürmek için çok daha fazla çalışma yapmak gerekiyor.Bir yanıt

  1. Budak avatarı

    Kışın donup havalar ısınınca içden kalbinden dışa doğru çözülen ve canlanan kurbağayı bilim adamları çözemedi. Erime dıştan içe doğru olur çünkü. Çözülse bilimde büyük bir ilerleme olur. İnsanları dondurup uzak gezegenlere yollayabiliriz ve başka oek çok şey İlgili linkler..
    http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/donuyorum-eriyorum-ama-gene-de-yasiyorum

    https://youtu.be/ugh0w7piB78

Yorumunuz: