Donald Trump’ın yapay zeka planı

Donald Trump, ülkenin yapay zeka kabiliyetinin artırılması ve otomasyon sebebiyle işsiz kalan çalışanlara yardımcı olunması amacıyla bir kararname imzaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü ülkenin yapay zeka kabiliyetinin artırılması ve otomasyon sebebiyle işsiz kalan çalışanlara yardımcı olunması amacıyla bir kararname imzaladı. Trump kararnamede “Yapay zeka alanında ABD’nin liderliğini korumak için teknoloji ve inovasyon alanında gelişmeleri desteklerken bir yandan da Amerikan teknolojisini, ekonomik ve ulusal güvenliği, sivil hakları, mahremiyeti ve Amerikan değerlerini koruyarak yabancı iş ortakları ve müttefiklerle uluslararası ve endüstriyel iş birlikleri gerçekleştirmek gereklidir.” ifadelerine yer verdi.

Kararnameyle Amerikan Yapay Zeka Girişimi kuruldu. Bu kurum beş alana odaklanacak:

  • Ar-Ge: Federal fonlama ajanslarına yapay zeka araştırmalarına öncelik vermeleri söylenecek.
  • Kaynaklar: yapay zeka araştırmacılarının federal verilere, algoritmalara ve bilgisayar işlemcilerine erişimi olacak.
  • Standartlar: Güvenilir, sağlam, emniyetli, güvenli, taşınabilir ve müşterek çalışabilen yapay zeka sistemlerinin gelişimi için gerekli standartlar Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisi ve Ulusal Standartlar ve Teknoloji Ofisi tarafından belirlenecek.
  • Çalışanların hazırlanması: Ajanslar insanları, çıraklık eğitimleri, burslar ve eğitim programları ile yapay zeka ve otomasyonla birlikte gelen değişimlere hazırlayacak.
  • Uluslararası bağlantılar: ABD yapay zeka alanında diğer ülkelerle iş birliği yapacak ancak bu teknolojinin Amerikan değerleri ve çıkarları doğrultusunda gelişmesine önem verilecek.

Tepkiler ve yorumlar

Teknoloji odaklı bir düşünce kuruluşu olan Veri İnovasyonu Merkezi‘nin başkan yardımcısı Daniel Castro “ABD hükumetinin yapay zekaya odaklanması güzel bir gelişme. ABD’li şirketler yapay zekayı kucakladı ancak yeterince hızlı hareket etmiyorlar. Çin şimdiden ABD’yi yapay zeka Ar-Ge’si ile ilişkili bazı ölçütlerde geride bıraktı. Örneğin 2014’ten bu yana Çin ABD’den daha fazla araştırma makalesi yayımlıyor. Buna ek olarak ABD hükumeti, yapay zekadan kendisi de faydalanabilir, yapay zeka sistemlerinin eğitimi için gerekli verileri sağlayabilir ve yapay zeka otomasyonu sebebiyle işlerini kaybetme ihtimali olan insanlara yardımcı olabilir.” diyor.

Yapay zeka şirketi Fusemachines‘in CEO’su Sameer Maskey iş eğitiminin kilit bir rolü olduğunu belirtiyor. Maskey “Ülke çapında, işinden olan kişileri yapay zeka ve diğer teknoloji alanlarında eğiten girişimler sadece yapay zeka korkularını azaltmakla kalmayacak aynı zamanda iş gücünü hazırlayarak nüfusumuzun bazı kesimlerinin yapay zeka merkezli gelecekte farklı kariyer seçenekleri olmasını da sağlayacak.” diyor.

ABD Senatörü Mark Warner, kararnamenin bazı yönlerini desteklediğini söyledi ancak Warner yapay zekanın iş piyasasına etkisi konusunda endişeli. Senatör “Yönetimin kararnamesi yapay zekanın Amerikan iş gücü üzerindeki etkisine neredeyse sadece sonradan akla gelen bir düşünce gibi bakıyor. Çalışanların yeteneklerinin artırılması ve yeniden eğitilmesi, mevcut federal programlara bırakılıyor. Stratejik rakiplerimizin yapay zekaya ayırdığı kaynakların ABD’yi geride bıraktığını kabul etseler de yasa koyucular daha dikkatli hareket etmeli. Eğer son iki yılda herhangi bir şey öğrendiysek o da gelişmekte olan teknolojiler konusunda ABD politikalarının çok çok daha düşünceli olması gerektiğidir. Özellikle kötüye kullanımın modellenmesi konusunda.” ifadelerini kullandı.

Yapay zeka ve etik çatışması

Silikon Vadisi son yıllarda yapay zeka alanına yüklü bir yatırımda bulunuyor ancak bu yol her zaman çok kolay olmadı. Örneğin Ekim ayında Google, Pentagon’un 10 milyar Dolar’lık bulut bilişim kontratından çekildi. Google gerekçe olarak bu kontratın şirketin yapay zekanın etik kullanımı prensiplerine aykırı olabileceğini gösterdi.

Trump’ın bu hafta ayrıca Çinli telekomünikasyon ekipmanlarının ABD’nin kablosuz ağlarında kullanımını yasaklayan bir kararname imzalaması bekleniyor.

Kaynak: CNET

ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü ülkenin yapay zeka kabiliyetinin artırılması ve otomasyon sebebiyle işsiz kalan çalışanlara yardımcı olunması amacıyla bir kararname imzaladı. Trump kararnamede "Yapay zeka alanında ABD'nin liderliğini korumak için teknoloji ve inovasyon alanında gelişmeleri desteklerken bir yandan da Amerikan teknolojisini, ekonomik ve ulusal güvenliği, sivil hakları, mahremiyeti ve Amerikan değerlerini koruyarak yabancı iş ortakları ve müttefiklerle uluslararası ve endüstriyel iş birlikleri gerçekleştirmek gereklidir." ifadelerine yer verdi.

Kararnameyle Amerikan Yapay Zeka Girişimi kuruldu. Bu kurum beş alana odaklanacak:

  • Ar-Ge
  • Kaynaklar
  • Standartlar
  • Çalışanların hazırlanması
  • Uluslararası bağlantılar

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği