DNA’ya yüklenen ilk video

Harvard Üniversitesi Araştırmacısı George Church yönetimindeki ekip ilk kez canlı hücrelere bir video kaydedip daha sonra oynatmayı başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tüylü mamutları geri getirmeyi amaçlayan bilimsel ekipten yepyeni bir hamle geldi. Harvard Üniversitesi Biyoloji Tabanlı Mühendislik Enstitüsü Araştırmacısı George Church yönetimindeki ekip CRISPR gen düzenleme tekniğini kullanarak ilk kez canlı hücrelere bir video kaydedip daha sonra oynatmayı başardı. Moleküler kaydedici adı verilen sistem sayesinde veriler canlı hücrelere daha sonra erişilebilecek şekilde kaydedilebiliyor. Böylece gelecekte hastalıklarla mücadele konusunda ve biyoloji bilgimizi derinleştirmek için bu teknikten yararlanılabileceği düşünülüyor.

Bu erişilmesi zor görünen fikri gerçekleştirmek için ekip bir insan elinin ve dört nala giden bir atın görüntülerini bakterilerin DNA hücrelerine yerleştirdi. Tabii böyle bir teknoloji geliştirilmiş olması Taht Oyunları’nın yeni sezonunu muhabbet kuşunuzdan izleyeceğiniz anlamına gelmiyor. Ama teknik olarak böyle bir geleceği mümkün kılıyor.

Ekibin diğer çalışmaları

Church ve ekibi aynı zamanda nesli tükenen tüylü mamutların Sibirya’da yeniden canlandırılabilmesi için çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmanın uzun vadede iklim değişikliği ile mücadelede yardımcı olması amaçlanıyor. Canlı hücrelere, uçaklarda bulunan kara kutunun biyolojik versiyonunu yerleştirmeyi amaçlayan ekip, hücreleri tarihçilere dönüştürmek istiyor. Ekip üyesi Seth Shipman “Günümüzün teknolojilerinden çok daha küçük ve çok yönlü biyolojik bir depolama sistemi geliştirip bir çok olayı zaman içinde takip etmek istiyoruz.” diyor.

Hücrelerin veri kayıt merkezlerine girebilmek bilimciler için gelecekte çok değerli olabilir. Shipman “Benzer hücreler geliştirmek için bu hücreleri bir tarif gibi kullanabiliriz. Bu hastalıkları hatta tedavileri modellendirmek için kullanılabilir.” diyor.

Aynı teknoloji daha sonra insan biyolojisinin en büyük gizemlerinden biri olan beynin işleyişini anlamak için de kullanılabilir. Shipman “Nöronları beynin gelişiminin moleküler geçmişini kaydetmeleri için kullanmak istiyoruz. Böyle bir moleküler kaydedici beynin tüm hücrelerinden aynı anda veri toplamamızı sağlayabilir” diyor.

Kaynak: CNet

Harvard Üniversitesi Biyoloji Tabanlı Mühendislik Enstitüsü Araştırmacısı George Church yönetimindeki ekip CRISPR gen düzenleme tekniğini kullanarak ilk kez canlı hücrelere bir video kaydedip daha sonra oynatmayı başardı. Moleküler kaydedici adı verilen sistem sayesinde veriler canlı hücrelere daha sonra erişilebilecek şekilde kaydedilebiliyor. Böylece gelecekte hastalıklarla mücadele konusunda ve biyoloji bilgimizi derinleştirmek için bu teknikten yararlanılabileceği düşünülüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği