Dizel araçları elektrikliye dönüştüren girişim

Transition-One adlı girişim, donanım iyileştirme teknolojisiyle eski dizel araçları elektrikli araca dönüştürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransız girişimi Transition-One, eski dizel araçlara 8 bin 500 Euro karşılığında elektrik motoru, batarya ve bağlantılı bir gösterge paneli ekleyen donanım iyileştirme teknolojisi geliştirdi.

Transition-One kurucusu Aymeric Libeau “Yeni bir elektrikli arabaya 20 bin Euro veremeyecek durumdaki insanlara ulaşmayı hedefliyorum.” diyor. 2009 model bir Renault Twingo’yu 180 kilometre menzilli bir elektrikli araca dönüştürdüğü ilk prototipini gösteren Libeau “Avrupa’da en çok satılan modelleri elektrikli arabalara dönüştürüyoruz.” dedi.

Dönüşüm bir günden az sürüyor

Libeau, bu yılın sonuna kadar Fransız ve Avrupalı düzenleyicilerden onay almayı umuyor. Ayrıca talep durumunu test etmek için Eylül ayında ön sipariş almaya başlayacak. Otomobil üreticileri, Avrupa’daki katı karbon salınımı düzenlemelerine uyabilmek için hızla elektrikli araba üretmeye çalışıyor. Eski dizel arabaları yasaklayan şehirlerin sayısı her geçen gün artıyor. Önümüzdeki on yıl içinde de çok daha fazla Avrupa şehri fosil yakıtlı arabalara erişimi kesecek.

Libeau’nun yöntemiyle dizel aracı elektrikliye dönüştürme işlemi bir günden az sürüyor.

Kaynak: Bloomberg

Fransız girişimi Transition-One, eski dizel araçlara 8 bin 500 Euro karşılığında elektrik motoru, batarya ve bağlantılı bir gösterge paneli ekleyen donanım iyileştirme teknolojisi geliştirdi. "Yeni bir elektrikli araca verecek 20 bin Euro'su olmayan kullanıcılara ulaşmayı hedefliyorum." diyen Transition-One kurucusu Aymeric Libeau, 2009 model bir Renault Twingo'yu 180 kilometre menzilli bir elektrikli araca dönüştürdüğü ilk prototipini tanıttı. Bu yılın sonuna kadar Fransız ve Avrupalı düzenleyicilerden onay almayı bekleyen Libeau, dönüştürme işleminin bir günden az sürdüğünü söylüyor.

28 Yorum

 • Okuma sıkıntılı arkadas, orda 20bin eurosu olmayana 500 euroya eski aracını elektirikliye cevirecek parçaları temin ediyormuş..

 • Elektrikli otomobil devlerin karnı doğmadan ucuzlamaz. Önce milyonlarca hırsız bu arabaları alacak, sonra halk tipi piyasaya sunulacak.😃

 • Geçen hafta Fransa’dan gelen bir tanıdığımız oğlunun rent a car da çalıştığını; bir yerden başka yere araba teslim etmeye giderken dizel araçları her yere götüremediğini söylemişti. Demek ki ileride hep problem olacak.

  İlk otogaz çevrimleri çıktığındaki gibi elektrikliye çevirme işinden de baya bir ekmek yiyecek ustalar desene :)

  Bu arada eskiden seyehat edenler eşeklerini hanların önüne bağlarmış, o hesap şehre giremeyip dışında bir yere park etmek zorunda kaldıktan sonra 260.000 liralık araban olsa ne yazar. Zaten çoğu da ana caddede hava atmak için araba kullanıyor. Artık hava atan değil atılan durumuna düşmek te cabası.

 • 43 bin tl lik bir dönüşüm çok büyük bir rakam değil bence… Tabiki bu meblağ dolar kuruna göre inip çıkabilir ama düşünce olarak hayatın neresindesiniz?.. Asıl önemli olan bu ayrıntı bence…

 • Şehir içi günlük yapılan km için yeterli gibi. Bu aracın yanında birde uzun yol için başka bir araç daha lazım. Şahsen 4 yıl doldu 280km menzilli DMA yapımı 2012 model elektrkli dönüşüm toyota corolla kullanıyorum. 130bin km yol yaptım 4 yılda. Yakıt, bakım, vergi yok imkanı olan herkese elektrikli araç almalarını tavsiye ederim.

 • Evet akılı işi 60bin tl 4 yıllık yakıt ve bakım parası. Elektrikli arabada yakıt bakım vergi yok. 100km de 5tl harcıyor. Aracın batarya ömrü 1milyon km.

 • Adamlar işi Avrupa’da yapıyor Adnan, Türkiye’de değil.

 • Hakikaten sende de biraz sıkıntı var gibi çünkü 500 euro değil 8500 euro yazıyor

 • Keşke DMA da elektrikli ye cevirse vatandaşların arabasını hükümet müsade etmeli DMA da hemen bence yapmalı çok bilgi birikimi var

 • 2009 Model Reanult Megane 2 Disel aracımı elektrikli araca çevirecek Türkiye ‘de bir firma var mı?Ya da dönüşüm parçaları hangi internet sitesinde satılıyor?

 • sahsen bende dusunuyorum. ikinci el araclara elektrik donusumu yapan firma ismi yazaramısın

 • Selam alkan bey. Elektrik dönüşüm servis adı ve bilgisi almam mümkün mü lütfen.

 • Bu konuda torbacı ve akü imalatçısı gibi kişilerle görüş alışverişinde bulunmak istiyorum.mekatronik alanım.bazı gerçekçi projelerim var.

 • Kaleminize sağlık! Elektrikli araba almayı düşünürken yazınıza rastladım. Şimdi kafamda başka bir ışık yandı. Bu dönüşüm işini derinlemesine araştırıp yaptırabilirim çok teşekkürler!

 • Avrupada en geç 29 yıl içinde elektirikliye geçecek .bence bir girişimci grubu mevcut,araçları trafiğe çıjacal şekilde elektrikliye dönüştğrebilmeli tıpkı log gib

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği