Diyabet hastaları için insülin hapı

İsrailli bir ilaç şirketinin geliştirdiği ağız yoluyla alınabilen bir insülin ilacı, enjeksiyon yöntemiyle insülin alan hastalar için devrim niteliğinde.
  • İsrailli küçük bir ilaç şirketi, diyabet hastaları için ağızdan alınabilen ve geceleri kan şekerini düşürebilen bir insülin ilacı geliştirdi.
  • Günümüzde ağızdan alınan insülinin sindirim sistemine dayanamayacağı düşüncesi nedeniyle hastalar insülini şırınga ile enjekte ederek kullanıyor.

pill-1400x600

Eğer tanıdığınız bir diyabet hastası varsa günün belli saatlerinde çantasından bir şırınga çıkarıp kendisine insülin enjekte ettiğine şahit olmuş olabilirsiniz. Bu yorucu ve kimilerine göre korkutucu durum yakın zamanda tarihe karışabilir.

Oramed adlı İsrailli küçük bir ilaç şirketi, ağızdan alınan yeni insülin ilacının, tip 2 diyabet hastalarında geceleri kan şekerini düşürmede ciddi başarı elde ettiğini açıkladı. İlacın başarısı uzmanları ağız yoluyla alınan insülinin etkisini tekrar düşünmeye itti.

Günümüzde sindirim sisteminden geçen insülinin mide asitlerinin etkisinden kurtulamayacağı ve istenen etkiyi yaratamayacağına inanılıyor. Ancak Oramed geliştirdiği koruma kaplamasıyla yüksek dozda insülinin ağız yoluyla alınmasını sağlıyor. Böylece sindirim sisteminden geçen hap yine de yeteri kadar hormonu vücuda iletebiliyor.

Deney sonuçları başarılı olsa da ilacın onay alabilmesi için bu sonuçların daha geniş gruplarda tekrarlanabilmesi gerekiyor. Bu deneyler, çalışmanın üçüncü aşaması olacak.

Eğer ilaç tüm deney aşamalarını geçerse, ağızdan alınabilen güvenilir ve etkili insülin milyar dolarlık bir ilaç olacaktır. Böylece diyabet hastaları kendilerine şırınga ile insülin enjekte etmek zorunda kalmayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği