Devlet yönetme platformu: CountryOS

Estonya devletinin teknolojik altyapısını tüm ülkelere uygulamak isteyen girişimciler, her ülkeye uygun olabilecek bir devlet yönetme platformu oluşturdu.
  • Estonyalı girişimciler, CountryOS adında bir devlet yönetme platformu geliştirdi.
  • Estonya’da kullanılan dijital devlet sistemi temel alınarak kurulan sistem devletin halka kolayca ulaşabilmesini sağlıyor. 

countryos

Estonyalı girişimciler, dünyanın en teknolojik devletlerinden biri olan Estonya hükumeti ile işbirliği yaparak, devlet yönetme platformu CountryOS‘i geliştirdiler. Tüm Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin kullanımına sunulan yazılım, tüm devlet işlerini dijital ortama taşımak için tasarlandı. Sistem, halihazırda Estonya devleti tarafından kullanılmakta olan sistemin üzerine geliştirildi. Dünyanın her yanından siyasetçiler www.countryos.com adresine girerek sistemi kullanmaya başlayabiliyorlar.

CountryOS bugün Estonya’da kullanılan vergi yönetimi ve elektronik oylama gibi dijital çözümleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca sisteme yeni katılacak olan ülkeler için yeni özellikler de geliştirildi. Devletlere,vatandaşları ile iletişim kurma imkanı veren sistem, devlet yönetimi, politikacılar, STK’lar, finans departmanları ve vatandaşların birlikte hareket edebilmesine olanak sağlıyor.

Hazır ‘devlet’ çözüm paketi

Mobil uygulama üzerinden halkın devletle iletişim kurmasına yardımcı olan CountryOS, tartışmalı konularda kısa sürede halkın görüşünün alınması ya da devlet yetkililerinin vatandaşların sorularını yanıtlayabilmesi için etkili bir platform.

Ülkeler, önemli görevlere çözümler üretmek adına geliştirilen en iyi uygulamaları, bulut üzerinden güncellenen sistemin rahatlığı ve basitliği ile birleştirebilecek. CountryOS’in yatırımcılarından biri olan Thorgate Ventures şirketinin başkanı Raido Pikkar “Bu sistem küçük ülkemizi küresel pazara çıkarmak için heyecan verici bir gelişme. Artık devletlerin tüm işlerini CountryOS kullanarak bulut sistemi üzerinden yapması mümkün” diye konuştu.

Teleport’la akıllı göç

Ünlü yazılı ve görüntülü chat programı Skype’ın eski yöneticilerinden biri ve projeye destek veren Teleport şirketinin kurucusu olan Sten Tamkivi “Teleport’u geliştirirken kamu sektörü için temel teknolojilerin ne kadar yetersiz olduğunu gördük. Bu durum beni bu projeye yatırım yapmaya itti.” diye konuştu.

Tamkivi’nin kurucusu olduğu Teleport, kişilerin kendilerine uygun yaşam şartlarını belirleyip, bu şartları bulabilecekleri bir yere yerleşmesini sağlayan bir sistem. Normalde bireylere hizmet veren Teleport, CountryOS ile birlikte de çalışabiliyor. Böylece devletler vatandaşlarına vize sorunlu olmayan ülkelerden uygun seçenekler bularak buralara taşınmalarını teşvik edebiliyor. Aynı şekilde başka ülkelerden insanları kendi ülkelerine davet edebiliyor. Bu sayede, yaşadığı yerde mutlu olmayan kişilerin daha rahat yaşaması sağlanabiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği