Devlet takibine karşı bağımsız cep telefonu ağı

Sopranica adlı bağımsız cep telefonu ağı, mobil operatörler tarafından takip edilmeden anonim olarak arama yapma ve mesaj gönderme imkanı sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hükümet ve şirketlerin konuşmalarımızı ve hareketlerimizi takip etmesine büyük kolaylık sağlamasına rağmen akıllı telefonlar modern hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Oldukça vahim bir durum olmasına rağmen çoğumuz için sakıncası yokmuş gibi görünüyor. Fakat New York City’de yaşayan Denver Gingerich, “Hem akıllı telefonlara hem de mahremiyete aynı anda neden sahip olmayalım ki?” diye soruyor.

Gingerich son birkaç yıldır akıllı telefon kullanıcılarının anonim şekilde arama yapmasını, mesaj göndermesini ve internette gezinmesini sağlayan Sopranica adı verilen açık kaynak kodlu cep telefonu ağı üzerinde çalışıyordu. Ocak ayındaysa Sopranica’nın ilk parçasına ait JMP’yi yayınladı. JMP, anonim telefon numarasıyla ses veya mesaj göndermek için güvenli bir anlık mesajlaşma protokolü olan XMPP’yi (eski adıyla Jabber) kullanmanın bir yolu. JMP, Sopranica ağının ilk aşamasını oluşturuyor.

WOM adı verilen bir sonraki aşamadaysa telefon ağı için bir radyo ağı altyapısı oluşturulacak. Kullanıcılar, evlerinde küçük, uygun fiyatlı radyo cihazları bulunduracak ve kendi yönlendiricileri (router) vasıtasıyla o bölgedeki Sopranica kullanıcılarına internet erişim noktaları sağlayacaklar.

Takip edilemiyor

Gingerich, “Günümüzde kullanılan cep telefonu ağlarının aksine Sopranica tamamen bireyin özgürlüğüne saygılı olacak bir cep telefonu ağı oluşturmayı amaçlıyor.” diyor. İnsanları takip etmek için genellikle telefon numaraları kullanılıyor. Hükümetler (izin alarak ya da izne gerek duymadan) mobil şebeke operatörlerinden bir kişinin nerede olduğunu öğreniyor. Eğer JMP numarası kullanan biriyle iletişim kuruyorsanız, numara şifrelendiği için mobil operatör JMP numarasını bilemiyor. Böylece kurulan iletişimden haberdar olamıyor. JMP sadece hücre şebekesi üzerinden kullanılmıyor. Eğer telefonunuzu sadece Wi-Fi bağlantısı olan yerlerde kullanmakta sakınca görmüyorsanız, mobil operatör olmadan da JMP’yi kullanabilirsiniz. Birçok insan vaktinin çoğunu evde ya da işte geçirdiği için bunun mümkün olduğunu söylüyor. Fakat sık sık dışarı çıkan insanlar için pek kullanışlı olmayabilir. Bu noktada ise WOM özelliğinin kullanışlılığı ortaya çıkıyor. Yakınlarda Wi-Fi noktası yoksa bile WOM ağları sayesinde internet bağlantısı bulmak kolaylaşacak.

“En zoru insanları ikna etmek olacak”

WOM ağı, kişinin bir radyo cihazı alıp evdeki yönlendiricisine bağlamasıyla kurulacak. Böylece WOM ağına bağlanan kişiler internete erişmiş olacak. Fakat WOM ağı sunan radyo cihazları henüz prototip aşamasında. Bir Sopranica ağı satın alıp çalıştırmanın maliyetinin ise 100 Dolar’dan az olacağı tahmin ediliyor. Gingerich ve ekibi, muhtemel saldırılara karşı WOM ağı sunan kişilerin güvenliğini korumak için de çalışmalar yürütüyor. Düşündükleri çözümlerden biri de Cjdns ağ protokolünü kullanmak. Bu protokol, verilerinizi şifreleyerek güvenilir komşularla iletişim kurmanızı sağlıyor.  Gingerich, Sopranica’nun gelişimi için en büyük zorluğun insanları kullandıkları mobil operatörlerden vazgeçirmek olduğunu söylüyor. WOM ağı belirli bir olgunluğa ulaşıncaya dek insanları ikna etmenin pek kolay olmayacağını düşünüyor.

Kaynak: Motherboard

Sopranica adlı bağımsız cep telefonu ağı, mobil operatörler tarafından takip edilmeden anonim olarak arama yapma, mesaj gönderme ve internette gezinme imkanı sunuyor. Ocak ayında Sopranica'nın ilk parçasının kodu olan JMP yayınlandı. Aslında JMP, anonim telefon numarasıyla ses veya mesaj göndermek için güvenli bir anlık mesajlaşma protokolü olan XMPP'yi (eski adıyla Jabber) kullanmanın bir yolu. JMP, Sopranica ağının ilk aşamasını oluşturuyor. WOM adı verilen bir sonraki aşama ise, telefon ağı için bir radyo ağı altyapısı oluşturacak. Kullanıcıların evinde küçük, uygun fiyatlı radyo cihazları olacak ve kendi yönlendiricileri (router) vasıtasıyla o bölgedeki Sopranica kullanıcılarına internet erişim noktaları sağlayacaklar. Fakat WOM ağı sunan radyo cihazları henüz prototip aşamasında. Bir Sopranica ağı satın alıp çalıştırmanın maliyetinin ise 100 Dolar'dan az olacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği