‘Dertleşecek erkek’ kiralama hizmeti

Japonya'da sorunlarını paylaşacak birini bulamayan yalnız kimseler, orta yaşlı erkekleri saat başı ücretle kiralayıp onlarla dertleşiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon girişimci Tokanobu Nishimoto ve kendisi gibi orta yaşlı erkeklerden oluşan ekibi, para karşılığında müşterilerinin dertlerini dinliyor. Japoncada ‘ossan’ olarak adlandırılan orta yaşlı erkekler, insanların terapistlere ya da ailelerine anlatamadığı problemleri dinleyerek onlara yardımcı oluyor. Görüşmeler saati yaklaşık 30 TL karşılığında yapılıyor.

Nishimoto bu hizmetin kendisi için her şeyden çok bir hobi olduğunu söylüyor. Bu girişimin çıkış noktası ise orta yaşlı erkeklerin imajını düzeltmek ve ciddiye alınmalarını sağlamak. Ekipte 60’ın üzerinde çalışan bulunuyor ve bu rakam sürekli artıyor.

Müşterilerin çoğu kadın

48 yaşında profesyonel bir moda yöneticisi olan Nishimoto, kendisini kiralayanlara sadece sohbet hizmeti sunduğunun altını çiziyor. Her ay 30 ila 40 arası müşteri Nishimoto ile görüşüyor. Bu müşterilerin yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor.

Müşterilerin tam olarak ne talep edeceğini bilmediğini ve bunun heyecan verici olduğunu ifade eden Nishimoto, kendisine açılan kişilerin arasında, her hafta yürüyüşe çıkmak isteyen 80 yaşında bir kadın, ailesinden destek göremeyen genç bir müzisyen ya da patronunun yanında nasıl davranacağını bilemeyen genç bir çalışan olduğunu söylüyor.

Japonların ortak sorunu

Uzun yıllardır Japonya’nın bir problemi olan sosyal soyutlanma ya da ülkedeki tabiriyle ‘hikikomori‘, gençlerin evden çıkmak istememesine ve insanlarla etkileşim kurmayı reddetmesine sebep oluyor. Bunun yerine gençler odalarında kalıp bilgisayar oyunu oynamayı tercih ediyorlar.

HIKIKOMORI-photo-2.jpeg
Tipik bir ‘hikikomori odası’.

Ancak bu servisi kullanan kişilerin problemi tam olarak bu değil. Japonya’da ikili ilişkiler çok derin geleneksel köklere dayandığı için neredeyse herkesin her ortamda nasıl davranması gerektiği toplumsal kurallarla belirlenmiş durumda. Bu da kişilerin günlük hayattan bunalmasına ve bir çıkış aramasına sebep oluyor.

“Kendimi daha iyi anlıyorum”

Nodoka Hyodo adlı bir genç kız, katıldığı bir seansın ardından problemini şu şekilde ifade ediyor: “Arkadaşlarımın, ailemin ya da erkek arkadaşımın yanındayken farklı farklı kimliklere bürünmek zorunda kalıyorum. Başkalarıyla ilişkime göre farklı benlikler üretiyorum. Burada ise hepsi kayboluyor çünkü tanımadığım birisiyle konuşuyorum. Onun sayesinde kendimi daha iyi anlayabildiğimi fark ediyorum.”

Son yıllarda Japonya’da bazı ajansların da çeşitli etkinlikler için saatlik arkadaş kiralama hizmeti verdiği biliniyor. Örneğin bir düğün, cenaze ya da partiye tek başına gitmek istemeyen kişiler, ajanstan kiraladıkları kişiyi başkalarına arkadaş, aile üyesi ya da sevgili olarak tanıtabiliyor. Bazıları ise sadece yalnızlıklarını ya da yaşlılıkla gelen soyutlanmayı unutmak için arkadaş kiralıyor.

Müşterilerle bugüne dek hiçbir problem yaşamadığını ifade eden Nishimoto, bazen çok duygulandırıcı deneyimler de yaşadığını dile getiriyor.

Bu olay yeterince garip gelmediyse buyrun aşağıdaki derlemeye (hela terliği dışında elbette).

https://www.youtube.com/watch?v=0vP-BbkjNm0

Kaynak: Yahoo

Katı toplumsal kuralları ile bilinen Japonya'da, ikili ilişkilerde uygulanan kurallardan sıkılan ve kendisi gibi davranmak isteyen insanlar için orta yaşlı erkek kiralama servisi başlatıldı. Ossan adı verilen orta yaşlı erkekler saati yaklaşık 30 liradan kiralanıyor ve müşterilerinin dertlerini dinliyor. Bazı müşteriler sadece yalnızlıktan sıkıldıkları için 'ossan' kiralıyor ve birlikte yürüyüşe çıkıyorlar. Müşteriler terapistlerle ya da aileleri ile paylaşamadıkları problemleri 'ossan'lar ile paylaşarak rahatlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği