Depremi haber veren mobil uygulama

ABD'li bilimciler cep telefonlarının sensörünü sismik hareketleri takip etmek için kullanabilen uygulama geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Berkeley Üniversitesi’nde geliştirilen MyShake adlı uygulama, akıllı telefonların hareket sensörlerindeki sıradışı hareketlerden yola çıkarak depremi algılıyor. Sismik sarsılmaları günlük hayattaki sarsılmalardan ayırt edebilen sistemi sayesinde uygulama 5.0 şiddetinin üzerinde deprem olacağını sezecek ve kullanıcılara uyarı verecek.

ABD’de depremler için erken uyarı sistemi üzerine çalışmalar sürdürülüyor. Ancak özellikle depremlerin çok sık yaşandığı, Himalayalar’ın eteklerindeki Güneydoğu Asya ülkelerinde bu tarz yatırımların yapılması mümkün değil. Bu sebeple bu ülkelerde bulunan milyonlarca cep telefonunun deprem araştırmasında kullanılabileceğini düşünen uzmanlar MyShake’i üretti. Uygulama, yüklü olduğu cep telefonlarından gelen verileri birbiriyle karşılaştırarak, belirli bir bölgede normalin dışında bir sarsıntı olduğunu tespit edebiliyor.

Uygulama topladığı verileri ShakeAlert adı verilen sistemle paylaşarak erken uyarı ve önlem sistemlerinin harekete geçmesini sağlıyor. Bu sistemlerin amacı hem insanların depreme hazırlıksız yakalanmalarını önlemek hem de deprem sırasında ve sonrasında insanlara zarar verebilecek ya da maddi zarara sebep olacak tesisleri kapatmak.

Şimdilik sadece Android telefonlar için üretilen uygulamanın yakın zamanda iOS versiyonun da üretilmesi hedefleniyor.

Milyonlarca cep telefonunun hareket sensörünü kullanarak depremi tahmin eden uygulama geliştirildi. Uygulama özellikle çok deprem olan yoksul ülkelerde erken uyarı sistemi olarak kullanılacak.

1 Yorum

  • Arka planda çalışmıyor. Belirli bir süre hareketsiz kalan Cihazlarda otomatik devreye girse iyi olurdu. Her akşam yatmadan myshake ve dreamlab devreye alınması insanlık için yararlı olabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği