2018’de büyük depremlerde artış bekleniyor

Bilimciler, önümüzdeki yıl dünyada gerçekleşecek büyük depremlerin sayısında artış beklendiği konusunda uyarıda bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler, önümüzdeki yıl dünyada gerçekleşecek büyük depremlerin sayısında artış beklendiği konusunda uyarıda bulundu. Dünya’nın dönüş hızındaki değişikliklerin özellikle de yoğun nüfuslu tropik bölgelerde güçlü sismik aktiviteye sebep olacağını söylüyorlar. Dünya’nın eksen dönüşünde gerçekleşen dalgalanmalar günün uzunluğunu milisaniye kadar azaltsa da bu durumun büyük miktarlarda yeraltı enerjisi ortaya çıkardığı tartışılıyor.

Colorado Üniversitesi’nden Roger Bilham ile Montana Üniversitesi’nden Rebecca Bendick’in yazdığı, Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü ve sismik aktivite arasındaki bağlantıyı inceleyen makale, geçtiğimiz ay Amerika Jeoloji Derneği‘nin yıllık toplantısında sunuldu. Bilham, geçtiğimiz hafta Observer’a verdiği röportajda, “Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü ve sismik aktivite arasında güçlü bir bağlantı var ve bu da önümüzdeki yıl büyük depremler olacağına işaret ediyor.” dedi.

2018’de 20 büyük deprem olabilir

Araştırmacılar, diğer zamanlarla kıyaslandığında depremlerin daha fazla yaşandığı 5 adet dönem tespit etti. Bilham, “Bu dönemlerde, bir yıl içinde 25-30 büyük deprem yaşandığını fark ettik. Diğer yıllar içinse ortalama rakam büyük depremler için 15 civarında. Bu beş dönemi incelediğimizde gördük ki Dünya’nın eksen dönüşündeki değişiklikler günün uzunluğunu milisaniye kadar azaltıyor ve bu değişiklikler atom saatleriyle doğru bir şekilde ölçülebiliyor. Aslında durum gayet açık. Dünya, gelecekte olacak depremler için bize beş yıl öncesinden uyarı veriyor. 2017 yılında bu zamana kadar sadece 6 büyük deprem gerçekleşti. 2018’de ise yaklaşık 20 büyük deprem gerçekleşmesi muhtemel görünüyor.” dedi.

Kaynak: The Guardian

Bilimciler, önümüzdeki yıl dünyada gerçekleşecek büyük depremlerin sayısında artış beklendiği konusunda uyarıda bulundu. Dünya'nın dönüş hızındaki değişikliklerin özellikle de yoğun nüfuslu tropik bölgelerde güçlü sismik aktiviteye sebep olacağını söylüyorlar. Dünya'nın eksen dönüşünde gerçekleşen dalgalanmalar günün uzunluğunu milisaniye kadar azaltsa da bu durumun büyük miktarlarda yeraltı enerjisi ortaya çıkardığı tartışılıyor. Araştırmacılar, diğer zamanlarla kıyaslandığında depremlerin daha fazla yaşandığı 5 adet dönem tespit etti. Bilham, "Bu dönemlerde, bir yıl içinde 25-30 büyük deprem yaşandığını fark ettik. Diğer yıllar içinse ortalama rakam büyük depremler için 15 civarında. 2017 yılında bu zamana kadar sadece 6 büyük deprem gerçekleşti. 2018'de ise yaklaşık 20 büyük deprem gerçekleşmesi muhtemel görünüyor." dedi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği