Deniz suyuyla çalışan fener

Seyyar aydınlatma çözümlerine ilginç seçeneklerden biri Hydra-Light. Bir avuç tuzlu suyla 250 saat ışık saçıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Seyyar fenerler ihtiyaç anına kadar aylarca bir kenarda bekleyen; hatta çoğu zaman yeri bile unutulan yardımcılardır. Kullanmak gerektiğinde de genellikle içindeki piller ya da şarj ünitesi boşalmış olur. Güneş enerjisiyle şarj olan fenerler de yaygın bir alternatif fakat tekrar kullanabilmeniz için gün ışığını beklemek gerekiyor. İşte tam da bu noktada devreye Hydra-Light giriyor. Işığa kavuşmak için özel haznesine tuzlu su (yani genellikle deniz suyu) koymanız yeterli. Hydra-Light sadece etrafını aydınlatmıyor; USB portu üstünden telefon, tablet gibi mobil cihazlarınızı da şarj edebiliyor. Fenere harici 3-LED aksesuar lambası da dahil.

Fenerin merkezinde bulunan PowerRod adındaki alana tuzlu su yerleştirdiğinizde cihaz suyu oksitlendirerek elektrik üretmeye başlıyor. Tasarımcılarına göre çok da pahalı olmayan bu teknikle tek hazneden 250 saat boyu aydınlanma sunuyor. Denizden uzaktaysanız hazneyi sofra tuzu kattığınız su ile de doldurabiliyorsunuz.

Bu ayın ortasında Kickstarter kampanyasına başlayacak Hydra-Light’a 48 dolara sahip olunabilecek.

Hydra Light pile gerek duymadan 25 sene boyu hizmet veren bir fener. Benzerlerinden en büyük farkı enerji üretmek için deniz suyu kullanması.

1 Yorum

  • Bunun bir benzeri çakmak gazı ile çalışan şarj istasyonu olacaktı güya amirim. O gerçekleşmedi hâlâ. Bu ne olur bilmem

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği