Gökyüzünde yeni bir parlak cisim var

Mayak (deniz feneri) adlı bir Rus uydusu, geçtiğimiz cuma başarıyla fırlatıldı ve geceleri gökyüzünün en parlak cisimlerinden birisi olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu gece gökyüzüne baktığınızda yeni bir ‘yıldız’ görebilirsiniz. Mayak (deniz feneri) adlı bir Rus uydusu, geçtiğimiz cuma başarıyla fırlatıldı ve geceleri gökyüzünün en parlak cisimlerinden birisi olacak.

14 Temmuz’da yerel saatle 09:36’da fırlatılan uydu birkaç saat sonra, 12:10’da yörüngeye oturdu. Bundan kısa bir süre sonra da güneş yansıtıcıları açıldı. 3 metrelik bir piramit şeklinde tasarlanan yansıtıcı Mayak’ın iki ana hedefini gerçekleştirecek. Işığı yansıtan metalize filmden yapılan piramit, güneşin ışınlarını toplayıp dünyaya yansıtacak. Böylece geceleri gökyüzünde Ay’ın ardından en parlak ikinci cisim olacak. Araştırmacılar böylece Mayak’ı bir referans olarak kullanıp diğer uyduların büyüklük ve parlaklığını belirlemeye çalışacak.

Yeni uydu imha yöntemi

İkinci hedef ise uydunun sürüklenmesini artırmak. Bu normalde istenmeyen bir şey olsa da görevini bitiren uyduların zararsız bir şekilde yok edilmesini sağlayaabilir. Yeni uzay frenleme sistemi ile Mayak’ın Dünya’ya geri girişi sırasında hızını azaltmayı amaçlayan bilimciler, böylece uydunun atmosferde yanmasını sağlamak istiyor. Dünya’nın yörüngesinde halihazırda pek çok işlevsiz uydu enkazı bulunuyor ve bu atıklar uzay seyahatleri için tehlike arz ediyor. Yöntemin başarılı olması halinde daha sonra uydular bu yöntemle imha edilebilir.

Mayak’ın yolculuğunu takip etmek ve ne zaman gözlenebileceğini öğrenmek isteyenler için bir Android uygulaması hazırlandı. iOS versiyonunun da yakında kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Ancak uygulama sadece Rusça olarak hizmet verecek. Eğer Rusça’nız yeterli değilse N2YO gibi İngilizce uydu takip sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Mayak bir ay boyunca yörüngede durduktan sonra inişe geçecek.

Kaynak: New Atlas

Bu gece gökyüzüne baktığınızda yeni bir ‘yıldız’ görebilirsiniz. Mayak (deniz feneri) adlı bir Rus uydusu, geçtiğimiz cuma başarıyla fırlatıldı ve geceleri gökyüzünün en parlak cisimlerinden birisi olacak. 14 Temmuz’da yerel saatle 09:36’da fırlatılan uydu birkaç saat sonra, 12:10’da yörüngeye oturdu. Bundan kısa bir süre sonra da güneş yansıtıcıları açıldı. 3 metrelik bir piramit şeklinde tasarlanan yansıtıcı Güneş ışığını Dünya’ya göndererek araştırmacılar için bir referans noktası olacak. Ayrıca yeni frenleme sistemi ile uydunun işlevini yitirdikten sonra atmosferde yanarak kendini imha etmesi amaçlanıyor.2 yanıt

Yorumunuz: