Çin uzaya ‘yapay Ay’ göndermeyi planlıyor

Çin, ülkenin en büyük şehirlerinden birini aydınlatmak için gökyüzüne sahte bir 'Ay' göndermeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, ülkenin en büyük şehirlerinden birini aydınlatmak için gökyüzüne sahte bir ‘Ay’ göndermeyi planlıyor. 14 milyon kişinin yaşadığı Chengdu şehrinin yetkilileri 2020’de yörüngeye gönderecekleri bir uydunun güneş ışığını şehrin sokaklarına yansıtmasıyla tüm şehrin aydınlatılabileceğini düşünüyor. Proje gerçekleşirse sokak lambalarına gerek kalmayabilir.

Uydu yansıtıcı bir dış yüzeye sahip olacak ve 130 km karelik bir alanı aydınlatabilecek. 1999’da Rus yetkililer de Sibirya’daki şehirleri bu yöntemle aydınlatmak istemiş ancak Znemya 2 adı verilen 25 metrelik cihaz yörüngedeki ilk turunu tamamlayamadan parçalanmıştı. Rusya daha sonra bu planı iptal etti.

Ay’dan 8 kat daha parlak

Chengdu Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Mikroelektronik Sistem Araştırma Enstitüsü Başkanı Wu Chunfeng yıllardır testi devam eden yapay Ay’ın gerçek Ay’dan sekiz kat daha fazla ışık vereceğini söyledi. Projenin maliyeti konusunda ise bilgi verilmedi.

Bilimciler böyle bir cihazın bölgedeki vahşi yaşamı olumsuz etkileyebileceğini ve dünyanın atmosferini inceleyen sistemlere engel olabileceğini belirtti. Ancak Harbin Teknoloji Enstitüsü Havacılık Bölümü Başkanı Kang Weimin uydunun alacakaranlık benzeri bir ışık yayacağını ve hayvanların bundan etkilenmeyeceğini savundu.

Kaynak: Telegraph

Çin, ülkenin en büyük şehirlerinden birini aydınlatmak için gökyüzüne sahte bir 'Ay' göndermeyi planlıyor. 14 milyon kişinin yaşadığı Chengdu şehrinin yetkilileri 2020'de yörüngeye gönderecekleri bir uydunun güneş ışığını şehrin sokaklarına yansıtmasıyla tüm şehrin aydınlatılabileceğini düşünüyor. Proje gerçekleşirse sokak lambalarına gerek kalmayabilir.

2 Yorum

  • Böylesi bir teknoloji uygulamak eko sisteme istemese zarar verir. Işığın farklı bir versiyonunu mu bulmuşlar. Doğayı koruyan dünya etkinliklerinin gözcülüğünde olmalı ve bizim kadar dünya üzerinde hak sahibi olanların korunması akıllı ve erdemli kişi ve yönetimlerin vazifesidir. Dünya toplumlarının ortaklaşa onayıyla borelais özelliğinin fosfor ışınları uygulanımıyla tüm dünya yararlanabilir. Bu iş yaşamını ve işsizliği düzeltir. İş yaşamı o durumda 7/24 düzenlenirken ekonomik ve sosyal fonksiyon ve limitler yörünge değiştirirler. Şayet Çin halk cumhuriyeti öznel bir uygulama yaparsa gökyüzü uzun vade suni ay ve güneşlerle dolacaktır. Tekelci rekabet dünyanın geleceğiyle oynamaya kadar varır. Bitki faunası klorofil oluşumunu olumsuz yönden etkiler. Saygılarımı iletiyorum. 21.10.2018

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği