DARPA beyne öğrenmeyi öğretecek

TNT adı verilen program ile insan beynine dışarıdan müdahale yapılarak öğrenme yeteneğinin ve hızının artırılması amaçlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Savunma Bakanlığı’nın AR-GE kolu DARPA, beyne müdahale ederek öğrenme hızını artıran bir sistem geliştirmeye başladığını açıkladı. ‘Hedefli Nöroplasti Eğitimi’ (TNT) adı verilen proje ile dışarıdan sinir uyarımları kullanılarak öğrenmenin nasıl geliştirilebileceği araştırılacak. Proje özellikle yabancı dil, kriptografi ve analiz eğitimlerini hızlandırmayı amaçlıyor.

DARPA’nın daha önceden başlattığı hasarlı beyni iyileştirme ya da beyinle protez kolu hareket ettirme gibi amaçları olan benzer projeler vardı. Ancak TNT projesini diğerlerinden ayıran özellik projenin insanüstü yeteneklere ulaşmayı hedeflemesi. Proje başarılı olursa, Amerikan ordusu askerlerinin beynine müdahale ederek onları normalden daha kısa sürede eğitebilecek.

Eğitimin hem çok uzun sürdüğünü hem de maliyetli olduğunu belirten DARPA yetkilileri, eğitimi hızlandırarak zamandan ve paradan tasarruf etmeyi amaçlıyor. Ayrıca bu alanlarda yetenekli olmayan askerlere bu eğitimleri vermenin de yeterli olmadığını ifade eden raporda beynin yeteneklerinin artırılmasıyla bu engelin de aşılabileceği belirtiliyor.

TNT Programı Yöneticisi Doug Weber, “Beyinde belirli sinirlerin uyarılması ile beynin öğrenme ile ilişkili bölgeleri kolaylıkla ve acısız bir şekilde aktif hale getirilebiliyor. Bu da belirli deneyimlere göre beyindeki sinirsel bağlantıları yeniden düzenleyen nörokimyasalların salgılanması ile mümkün oluyor.” diye konuştu.

Araştırma iki koldan devam edecek. İlk ekip beynin yapısına dair daha detaylı bilgiler edinmeye çalışırken ikinci ekip beyne dışarıdan müdahale edilmesini sağlayacak cihazın geliştirilmesine odaklanacak.

Özetle; mertliği bozanın tüfek olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

ABD Ordusu askerlerin beynine müdahale ederek öğrenme yeteneklerini artırmayı amaçlıyor. Proje başarılı olursa, beyin kapasitesini insanüstü düzeye çıkaran ilk bilimsel çalışma olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği