ABD, askerlerini ‘yavaşlatarak’ kurtaracak

İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bir asker yaralandığında yardım ulaşana kadar askerin vücudunun biyolojik süreçlerini yavaşlatarak hayatta kalma şansını artırmak için bir iğne geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ağır yaralı bir askerin tedavisi ne kadar gecikirse yaşama ihtimali de o kadar azalır. Bu sorunu çözmek isteyen ABD Savunma Bakanlığı (DOD), bu zamana kadar doktor müdahalesini hızlandırmanın yollarını aramıştı. Ancak bu kez farklı bir yaklaşım benimsemek istedi; araştırmacılardan, yardım ulaşana kadar yaralıların vücut biyolojisini yavaşlatmanın yollarını aramaları talep edildi.

1 Mart 2018 tarihinde ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bir askerin yaralanması ve tıbbi tedavinin ölümü engellemesinin olasılık dışı hale gelmesi arasında geçen süreç olarak adlandırılan ‘altın saat’i uzatmayı hedefleyen beş yıllık Biostasis girişimini duyurdu.

DARPA’nın planı, vücuttaki çeşitli sistemlerin çalışma hızını kontrol ederek vücudun moleküler biyolojisine müdahale etmenin yollarını bulmak. Araştırma öncelikle bireysel hücresel süreçleri yavaşlatmaya odaklanacak ancak Biostasis programı müdürü Tristan McClure-Begley’nin bir DARPA basın bülteninde açıkladığı üzere nihai hedef, vücuda önemli bir zarar vermeden, vücuttaki bütün sistemlerin aktivitesini yaklaşık olarak aynı seviyede yavaşlatmanın yolunu bulmak.

Eğer DARPA hedefine ulaşabilirse, hem savaş alanında hem de ötesinde çok büyük fırsatlar doğabilir. Yaralı bir askeri cepheden tıbbi tedavi merkezine taşımak zor olabiliyor. Eğer askerler yanlarında vücutlarının biyolojik süreçlerini yavaşlatacak bir iğne taşırlarsa, yaralanan bir askere iğneyi hemen enjekte ederek yardım ulaşana kadar askerin hayatta kalma ihtimalini artırmış olurlar.

Konuyla ilgili bir etkinlik düzenlenecek

Bu tür bir iğne ya da tedavi türü sivil dünyada da kendine yer edinebilir. Böylece acil yardım çalışanlarından spor hekimlerine kadar herkes, yaralılara müdahale edene kadar vakit kazanabilir. DARPA, basın bülteninde Biostasis programının ilaçların ya da kan ürünlerinin kullanım süresini artırabilecek yeni teknolojiler ortaya koyabileceğinden bile bahsediyor. DARPA, 20 Mart’ta düzenleyeceği webinar ile araştırmacıların Biostasis programı hakkında daha detaylı bilgi almasını ve akıllarına takılan sorulara cevap bulmasını sağlayacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse beş sene sonra askerlerin travmatik bir yaradan sonra kurtarılma ihtimalleri artacak.

Kaynak: Futurism

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bir askerin yaralanması ve tıbbi tedavinin ölümü engellemesinin olasılık dışı hale gelmesi arasında geçen süreç olarak adlandırılan ‘altın saat’i uzatmayı hedefleyen beş yıllık Biostasis girişimini duyurdu. Programla ilgili yayımlanan basın bülteninde belirtildiği üzere nihai hedef, vücuda önemli bir zarar vermeden, vücuttaki bütün sistemlerin aktivitesini yaklaşık olarak aynı seviyede yavaşlatmanın yolunu bulmak. Yaralı bir askeri cepheden tıbbi tedavi merkezine taşımak zor olabiliyor. Eğer askerler yanlarında vücutlarının biyolojik süreçlerini yavaşlatacak bir iğne taşırlarsa, yaralanan bir askere iğneyi hemen enjekte ederek yardım ulaşana kadar askerin hayatta kalma ihtimalini artırmış olurlar. Eğer proje başarıya ulaşırsa, bu tür bir iğne ya da tedavi türü sivil dünyada da kendine yer edinebilir.Yorumunuz: