Daha ucuz bir Macbook Air serisi yolda

Ming-Chi Kuo’ya göre 2018’de yatırımcıların dikkat etmesi gereken 3 ürün: LCD iPhone, AirPod ve daha uygun fiyatlı bir MacBook Air.

Haber Özeti

Tam Sürüm

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo yatırımcıların 2018’de dikkat etmesi gereken 3 ürünü içeren raporunu yayınladı. Bu raporda 6,1 inçlik LCD iPhone, AirPod ve “daha uygun fiyatlı” bir MacBook Air yer alıyor. Bunlardan ilk ikisi geçtiğimiz dönemde konuşulmuş olsa da Macbook Air hakkında ilk kez bir gelişme duyuyoruz.

Ming-Chi Kuo yayınladığı raporda MacBook Air ile ilgili şunları söylüyor:

Apple’ın 2018’in ikinci çeyreğinde daha düşük fiyat etiketli yeni bir Macbook Air çıkarmasını bekliyoruz. 2018’de MacBook modellerinin toplam satışlarının yıllık düzeyde geçen seneki 16 milyon ürüne kıyasla yüzde 10 ile yüzde 15 arasında (Notebook endüstrisindeki yıllık en fazla yüzde 5’lik düşüşe karşılık) büyüyeceğini tahmin ediyoruz.

Kuo, güncellenmiş MacBook Air’in düşük fiyat etiketine sahip olacağı dışında bir detay vermezken son üç yıldır önemli bir donanımsal güncelleme almayan MacBook Air’in şu anki modelleri günümüzün özellikleri karşısında oldukça eski kalıyor. Apple, 2015’ten beri 11 inçlik Air modellerinin satışını durdurdu. 13 inçlik modeli ise geçtiğimiz Haziran ayında yeni bir işlemci seçeneğiyle gelse de, bu seçenek 2014-2015 döneminden bir teknoloji sunuyor.

MacBook Air’de yenilenmesi en muhtemel işlemci ve grafik birimi dışında ekranda da bir ilerleme görebiliriz. Şu anki MacBook Air’de Retina olmayan 1440’a 900 bir ekran bulunuyor. Bunun yanı sıra USB-C ve Thunderbolt 3 yeniliklerini görmemiz muhtemel. Ve belki de günümüzün tasarım çizgileriyle genel bir tasarım değişikliği de görebiliriz.

Kuo’nun ikinci çeyrekte tanıtılacağı iddiası Nisan ile Haziran arasında bir zaman çizgisi veriyor. Bu, yeni MacBook Air’in Haziran’da gerçekleşen Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nda tanıtılabileceği anlamına geliyor.

Ayrı bir raporda Kuo, AirPod’ların ve en erken 2018’in sonunda çıkacağı iddia edilen yüksek kaliteli kulak üstü kulaklıkların Apple’ın yapay zeka ve artırılmış gerçeklik hedeflerinin bir parçası olduğunu söylüyor. Aynı zamanda şu ana kadar ‘vasat’ bir talep alan HomePod‘lara kıyasla AirPod‘ların talebinin artacağı konusunda oldukça iyimser olan Kuo, kulaklıkların kullanıcılara daha hızlı ulaşma fırsatları ve kişiselleştirme sunduğunu düşünüyor.

Kaynak: MacRumors

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo yatırımcıların 2018’de dikkat etmesi gereken üç ürünü içeren raporunu yayınladı. Bu raporda 6.1 inçlik LCD iPhone, AirPod ve “daha uygun fiyatlı” bir Macbook Air yer alıyor. Bunlardan ilk ikisi geçtiğimiz haftalarda ve aylarda oldukça konuşulmuş olsa da, Macbook Air hakkında ilk kez bir gelişme duyuyoruz.

Yeni MacBook Air’in 2018’in ikinci çeyreğinde tahminen Haziran ayındaki Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılması bekleniyor. Bu yeni Air’in hangi özelliklere sahip olacağı belirtilmezken günümüzün teknolojilerine kıyasla eskiyen işlemci ve grafik biriminde yenilikler olabilir.Yorumunuz: