Daha bilinçli yapay zeka yolunda bir aşama daha aşıldı

Bilgisayar bilimcileri, başka bilgisayarların ‘zihnini okuyabilen’ ve eylemlerini tahmin edebilen bir yapay zeka geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Siri ya da Alexa ile konuşmaya çalışan birisi dijital asistanların bizi anlamadığını biliyordur. Bu asistanların ihtiyaç duyduğu şey, psikologların zihin kuramı dediği, başkalarının inanç ve isteklerinin farkında olma durumu. Bilgisayar bilimciler bunu sağlamak için, başka bilgisayarların ‘zihnini okuyabilen’ ve eylemlerini tahmin edebilen bir yapay zeka geliştirdi. Bu çalışma, kendi aralarında birlikte çalışabilen ya da insanlarla iş birliği yapabilen makineler geliştirilmesine önayak olabilir.

Diğer yapay zekaları anlayan yapay zeka

Proje, insanların bilgisayarları anlama çabası üzerine başlatıldı. Yapay zeka tarafından kullanılan çoğu algoritma insan programlamacılar tarafından yazılmıyor. Yapay zeka belirli problemleri aşarken makine öğrenimi yöntemiyle kendince karmaşık algoritmalar geliştiriyor. Bu  algoritmaları insanların inceleyip anlaması çok zor. Bu yüzden çoğu yapay zekanın nasıl çalıştığını tam olarak bilemiyoruz. Bu yüzden Londra’da Deepmind’da görev yapan bilimci Neil Rabinowitz ve ekip arkadaşları ToMnet adlı bir zihin teorisi yapay zekası geliştirdi ve ToMnet’i diğer yapay zekaları inceleyerek nasıl çalıştıklarını anlamakla görevlendirdi.

ToMnet üç adet yapay sinir ağından oluşuyor. Her biri, deneyimlerle öğrenen bağlantılardan ve küçük işleme ögelerinden oluşuyor. Bu yapı az da olsa insan beynine benziyor. İlk sinir ağı diğer yapay zekaların önceki hareketlerine bakarak ne gibi eğilimleri olduğunu inceliyor. İkincisi, yapay zekaların mevcut ‘inanışlarına’ dair bir anlayış geliştiriyor. Üçüncüsü ise diğer iki sinir ağından aldığı verilerle, yapay zekaların bir sonraki hamlesine yönelik duruma dayalı tahminler yürütüyor.

Geleceği görüyor

Üzerinde çalışılan yapay zekalar basit karakterlere sahipti. Sanal bir oda içinde dolaşıp renkli kutular toplayarak puan kazanan yapay zekaları ToMnet yukarıdan izledi. Bir testte üç farklı tür yapay zeka vardı. Biri odayı göremiyor, ikincisi son hamlelerini hatırlayamıyor, üçüncüsü ise hem görüp hem hatırlayabiliyordu. Kör karakter duvarların kenarında gezinmeyi tercih ederken unutkan karakter kendisine en yakın objeye doğru hareket ediyordu. Üçüncü karakter ise odada stratejik bir rota izleyip en az hamleyle en fazla puanı toplamaya çalışıyordu. Biraz çalışmanın ardından ToMnet sadece karakterlerin türlerini ayırt etmekle kalmadı aynı zamanda gelecekteki hamlelerini de başarıyla tahmin etti.

Son testte ToMnet’in karakterlerin yanlış inanışlarını bile anlayabildiği görüldü. Bu durum insanlarda ve diğer hayvanlarda zihin teorisi geliştirmede önemli bir aşama olarak görülüyor. Bu testte bir tür karakter uzağı göremeyecek şekilde programlandı. Bilgisayar, karakterin görüş yeteneğini oyunun yarısından sonra değiştirdi. ToMnet, bu karakterin diğer iyi gören karakterlere göre, izlediği eski yola daha uzun süre bağlı kalacağını doğru şekilde tahmin etti.

Bu yeteneklerin geliştirilmesi yapay zekanın sadece insanlarla başarılı ilişki kurmasını değil aynı zamanda insanları kandırmayı da başarmasını sağlayabilir. Gelecekte çok daha iyi blöf yapan poker botları görmemiz mümkün.

Kaynak: ScienceMag

Bilgisayar bilimcileri, başka bilgisayarların ‘zihnini okuyabilen’ ve eylemlerini tahmin edebilen bir yapay zeka geliştirdi. Bu çalışma, kendi aralarında birlikte çalışabilen ya da insanlarla iş birliği yapabilen makineler geliştirilmesine önayak olabilir. Araştırmada diğer bilgisayarların hareketlerini inceleyen ToMnet adlı yapay zeka bu karakterlerin türünü belirlemenin yanı sıra hangi türün nasıl hareket edeceğini de öğrendi. ToMnet diğer yapay zekaların önceki kararlarını inceleyerek bir sonraki hamlelerinin ne olduğunu da başarıyla tahmin etti.Bir yanıt

  1. İsmail avatarı
    İsmail

    Madde varolan boyutları ile bilgi’dir. Boş bir ortama rastgele koyulan cisim bir müddet sonra boşluku kendi enformasyonu doğrultusunda doldurur ve bilgilendirir. Yani nesneler bir ortama kendi kültürleriyle gelirler. Doğa ile maddenin sessiz anlaşması ve mütabakatı bir fizik kanunudur. Velakin bilinmiyor. Sevgiyle kalın kardeşlerim. İsmail konyalı

Yorumunuz: