Ctrl+F’nin gerçek hayattaki yansıması: SearchCam

Türk yazılımcı Ömer Faruk Öztürk tarafından geliştirilen SearchCam adlı uygulama basılı bir metinde istediğiniz kelimeleri telefon ile aramanızı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternette karşılaştığınız uzun bir yazıda ya da sayfalarca uzunlukta bir pdf dosyasında bir kelimeyi aramak istediğimizde elimiz hemen ctrl+F tuşlarına gidiyor. Karşımıza çıkan arama ekranına istediğimiz kelimeyi yazıyoruz ve anında o kelimenin geçtiği yere yönlendiriliyoruz. Peki elinizde basılı halde bulunan bir metni aynı şekilde incelemek istediğinizde ne yapıyorsunuz? Şanslıysanız kitabın arkasında bir dizin olabilir ve hangi kelimeyi hangi sayfada bulabileceğinizi görebilirsiniz. Ama aradığınız kelimenin o sayfanın neresinde olduğunu bulmak size kalmış.

Türk yazılımcı Ömer Faruk Öztürk tarafından geliştirilen SearchCam adlı uygulama tam bu noktada imdadımıza yetişiyor. “Gerçek hayat için ctrl+F” sloganıyla sunulan uygulama, basılı bir metinde aramak istediğiniz kelimeleri telefon aracılığıyla aramanızı sağlıyor. Yapmanız gereken, uygulamayı açıp telefonun kamerasını arama yapmak istediğiniz metne doğru tutmak. Daha sonra aramak istediğiniz kelimeyi yazdığınızda uygulama, metinde o kelimenin geçtiği yerleri sizin için işaretliyor.

Uygulama aynı zamanda telefonunuzdaki fotoğraflarda da kullanılabiliyor. Daha önce telefonunuzla fotoğrafını çektiğiniz bir metnin içinde de dilediğiniz kelimeleri arayabiliyorsunuz. Bunun için uygulamanın ana ekranından sağ üst köşedeki fotoğraf ikonunu seçip galerinizden bir fotoğraf seçmeniz yeterli. Uygulama yine arama ekranını karşınıza getiriyor. Buradan aramak istediğiniz kelimeyi yazdığınız anda fotoğrafın içindeki harfler işaretlenmeye başlıyor.

iOS üzerinden ücretsiz olarak kullanılabilen uygulamanın henüz Android versiyonu bulunmuyor.

Türk yazılımcı Ömer Faruk Öztürk tarafından geliştirilen SearchCam adlı uygulama basılı bir metinde istediğiniz kelimeleri telefon ile aramanızı sağlıyor. Yapmanız gereken, uygulamayı açıp telefonun kamerasını arama yapmak istediğiniz metne doğru tutmak. Daha sonra aramak istediğiniz kelimeyi yazdığınızda uygulama, metinde o kelimenin geçtiği yerleri sizin için işaretliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği