Çocukları okumaya nasıl teşvik ederiz?

Grafik Tasarımcı Michael Bierut, geleceğin teminatı çocukların okumasıyla ilgili dikkat çekici bir kütüphanenin nasıl tasarlanması gerektiğini anlatıyor.

Bu haftaki önerimiz ödüllü Grafik Tasarımcı Michael Bierut‘tan. Bierut geleceğin teminatı çocukların okumasıyla ilgili dikkat çekici bir kütüphanenin nasıl tasarlanması gerektiğini anlatıyor.

Kaynak: TED

4 Yorum

  • Yayınlanan Ted konuşmalarında görüntü kalitesi çok düşük oluyor. Onu yükseltme şansınız yok mudur?

  • Çoğu devlet okulunda kütüphanesi olmayan nesiller yetişiyor artık. Çocukların kitap okumak yerine evde anne babalarına ev ödevlerini bilgisayardan yaptırmalarına zorlanmaları aklıma geldikçe bir kaz daha eğitim sistemimizden tiksiniyorum.

  • Benim yöntemim şu: Evimde 1000 kitap civarında bir kütüphanem var ve tam oturduğumuz odanın bir duvarını kaplıyor. Alt raflarda 4,5 yaşındaki kızımın da ilgisini çekecek kitaplar bulunuyor. İçlerinden bazılarını zaman zaman alıp resimlerine bakıyor ve o istediğinde ona okuyorum ama asla al da oku demiyorum. Benim babam da bana hiç kitap oku demedi, ama onu hep kitap okurken görürdüm. Çocuğun erken yaşlarda öğrenmesinin ve alışkanlık edinmesinin en önemli yolu ebeveynleri taklit etmesidir. hiç kitap okunmayan ya da hiç kitap olmayan bir evdeki çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak zor iştir. çocuklar ebeveyni örnek alarak büyürler. Ve bir gün bir bakarsınız size benzeyen ya da en azından sizden alışkanlıklar edinmiş çocuklarınız olmuuuş. :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği