Çin’in Bitcoin madencileri

Çin'deki Bitcoin madencilerini fotoğraflayan Liu Xingzhe, Bitcoin madencilerinin hayatlarına dair fikirler sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin madenciliği Çin’in Siçuan bölgesinin ücra köşelerinde yayılmaya devam ediyor. Karanlık ve izbe depolarda Bitcoin madenciliği yapan makineler, yüksek değerli kripto parayı üretebilmek için denklemler çözmeye çalışıyor. Çinli fotoğrafçı Liu Xingzhe, 2016 yılında Çin’deki Bitcoin madenlerinde makinelerin bulunduğu koridorları gözetleyen madencilerle vakit geçirmişti. Liu, madencilerin genellikle şirkete ait yurtlarda kaldığını, haftada bir kez en yakındaki kasabaya gitmek için 32 kilometre yol kat ettiklerini söylüyor. Madencilerden biri Liu’ya “En güzeli de parayı harcayacak bir yer olmadığı için tamamını biriktirebiliyor olmak.” dedi.

Artan hükumet gözetimi Çin’in Bitcoin ticaretini baltalasa da, Çin ucuz iş gücü ve programlama gücü sayesinde Bitcoin madenciliği açısından önemini korumaya devam ediyor. Kendileri adına Bitcoin aranması için ödeme yapan Çinli müşteriler, telefonlarındaki uygulamaları kullanarak süreci takip edebiliyorlar.

Kaynak: Quartz

Çinli fotoğrafçı Liu Xingzhe, 2016 yılında Çin'deki bitcoin madenlerinde makinelerin bulunduğu koridorları gözetleyen madencilerle vakit geçirmişti. Liu'nun çektiği fotoğraflar madencilerin hayatlarından izler sunuyor. Madenciler genellikle şirketlerin yurtlarında kalıyor, haftada bir kez en yakındaki kasabaya gitmek için 32 kilometre yol kat ediyor. Madencilerden biri Liu'ya "En güzeli de parayı harcayacak bir yer olmadığı için tamamını biriktirebiliyor olmak." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği