Çin turizm adına internet sansürünü gevşetiyor

Çin ülkenin güneyindeki tropik Hainan adasında turizmi artırmak için internet sansürünü gevşetmeye karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin ülkenin güneyindeki tropik Hainan adasında turizmi artırmak için internet sansürünü gevşetmeye karar verdi. Hainan’ın belirli bölgelerinde ziyaretçiler Facebook, Twitter, Youtube gibi sitelere erişim sağlayabilecek. Plana göre 2020’ye kadar bu bölge serbest ticaret limanı haline getirilecek. Başka hangi yasaklı platformların sansürünün gevşetileceğine dair bir açıklama yapılmadı.

Üç yıllık eylem planı Perşembe günü yerel yönetime ait web sitesinden yayımlandı ancak Cuma günü siteden kaldırıldı. Yine de devlete ait medya kuruluşları plana dair haberler yapmaya devam ediyor. Planın internetten neden kaldırıldığı bilinmiyor.

Çin, Hainan için çoğu yabancı sosyal medya ve haber sitesine erişimi yasaklayan internet sansürünün bir kısmını kaldıracak. Turistler böylece belirlenmiş alanlarda Twitter, Facebook ve Youtube’a erişebilecek. Google, Instagram ve WhatsApp gibi diğer yabancı platformlar hakkında ise bilgi verilmedi.

Sansürün kalkmasına gelen yorumlar sansürlendi

İlginç bir şekilde Çin, konu hakkında yorum yapmak isteyen vatandaşlarının yazılarını da sansürlüyor. Weibo üzerinde bir kullanıcı insanların yeni turizm planı hakkında geri bildirim sağlamasına izin verilmediğini söyleyerek: “Binlerce yorum silindi. Sanki sansür bugüne kadar insanların sorununu çözmüş gibi”. ifadelerini kullandı.

Hainan’da sansürün kaldırılmasına yönelik hamle aslında çok şaşırtıcı değil. Adanın ülkenin en güneyinde, önemsiz bir noktada yer alışı ve Çin yönetiminin güneydeki Hong Kong, Macau ve Tayvan gibi bazı bölgelerde uyguladığı daha rahat kurallar Hainan’a da böyle bir ayrıcalık sunulmasını mantıklı hale getiriyor. Hong Kong, Macau ve Tayvan, bazen Pekin’den gelen baskı ve uyarılara maruz kalsa da kendilerine ait bir yönetime sahip olmanın keyfini sürüyor. Hainan halen Çin hükumeti tarafından yönetiliyor ancak yeni sansür düzenlemesi, bölgeyi yukarıda adı geçen komşularına bir adım daha yaklaştırıyor. Bu bölgelerde de Facebook ve YouTube’a erişmek mümkün.

Kaynak: The Verge

Çin ülkenin güneyindeki tropik Hainan adasında turizmi artırmak için internet sansürünü gevşetmeye karar verdi. Hainan’ın belirli bölgelerinde ziyaretçiler Facebook, Twitter, Youtube gibi sitelere erişim sağlayabilecek. Plana göre 2020’ye kadar bu bölge serbest ticaret limanı haline getirilecek. Başka hangi yasaklı platformların sansürünün gevşetileceğine dair bir açıklama yapılmadı.Yorumunuz: