Çin ilk orman şehrini kuruyor

Dünyanın ilk 'Orman Şehri' Çin'in Guangxi Bölgesindeki Liuzhou şehri sınırları içinde inşa ediliyor. Orman Şehir hava kirliliği ile mücadele edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın ilk ‘Orman Şehri’ Çin’in Guangxi Bölgesindeki Liuzhou şehri sınırları içinde inşa ediliyor. Orman Şehir hava kirliliği ile mücadele edecek. Tüm dünyada yeşil projeler geliştiren Stefano Boeri Architetti firması tarafından tasarlanan fütüristik Orman Şehir yaklaşık 30 bin kişiye ev sahipliği yapacak.

Yaklaşık 1 milyon bitki ile yeşile bürünecek şehirde 100’den fazla türün yaşaması ve toplam 40 bin ağacın yılda 10 bin ton karbondioksit ve 57 ton kirletici maddeyi temizlemesi bekleniyor. Şehirdeki ağaçlar yılda 900 ton oksijen üretecek.

Orman Şehir bölgedeki hava sıcaklığını düşürecek, yerel hava kalitesini artıracak, gürültü bariyerleri oluşturacak, yaşam alanları yaratacak ve yerel canlı çeşitliliğini geliştirecek.

Liuzhou Orman Şehri, jeotermal enerji ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynakları kullanarak kendi kendine yetebilecek. Şehir ayrıca tamamen birbirine bağlı olacak. Alışveriş alanları, iskan bölgesi, eğlence alanları, bir hastane ve iki okul bulunacak. Orman Şehir Liuzhou’ya, elektrikle çalışan hızlı tren hattı ile bağlanacak.

Liuzhou Belediyesi Şehir Planlamacılığı Departmanı, Orman Şehrin 175 hektar alana yayılacağını belirtiyor. Şehir, Liuzhou’nun kuzey bölgesinde yer alan Liujiang Nehri kıyısında inşa edilecek.

Proje Çin için önemli bir yere sahip. Eğer başarılı olursa, hem ülkede hem de dünyanın diğer bölgelerinde yeşil şehir tasarımları için bir örnek teşkil edecek. Projenin 2020’de tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: Science Alert

Dünyanın ilk 'Orman Şehri' Çin'in Guangxi Bölgesindeki Liuzhou şehri sınırları içinde inşa ediliyor. Orman Şehir hava kirliliği ile mücadele edecek. Tüm dünyada yeşil projeler geliştiren Stefano Boeri Architetti firması tarafından tasarlanan fütüristik Orman Şehir yaklaşık 30 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Orman Şehir bölgedeki hava sıcaklığını düşürecek, yerel hava kalitesini artıracak, gürültü bariyerleri oluşturacak, yaşam alanları yaratacak ve yerel canlı çeşitliliğini geliştirecek.

5 Yorum

  • Komşu ziyareti için evden eve sarmaşık olsa fena olmazmış:) neyse, gerçekten çok güzel gözüküyor. Gürültü olmaması gibi bol bol da oksijen olacak, burada yaşayacaklar çok şanslı.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği