Çin bütün araçlara takip çipi yerleştirecek

Çin, önümüzdeki yıl itibariyle bütün arabalara takip çipi yerleştirilen zorunlu bir program uygulamaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin hükümetinin halkı teknoloji araçlarıyla gözetlediği (ve bizim de haberleştirdiğimiz) alanlardan birkaçı şu şekilde;

  • İşçilerin şapka veya kasklarına beyin dalgası tespit eden sensörler yerleştirerek ruh hallerinin takip edilmesi.
  • Bütün öğrencilerin dersi dinlediğine emin olmak için yüz tarama teknolojisi kullanılması.
  • Karmaşık bir yüz tarama sistemi vasıtasıyla yayaların trafik kurallarını ihlal etmesini önlemek ve bireyleri sosyal kredi sistemiyle puanlamak.

Yakın zamanda bu listeye bir madde daha eklenecek. The Wall Street Journal‘ın haberine göre Çin, önümüzdeki yıl itibariyle yeni kaydedilen araçlara yüksek takip edilebilir özellikli RFID etiketi yerleştirilmesini zorunlu tutacak. RFID etiketler, otoban ücretinin ödenip ödenmediğini kontrol etmekte kullanılan teknolojisinin aynısı.

Kulağa zararsız gelse de, bir sürücü kontrol noktasından her geçtiğinde hükümet o kişinin konum ve kimlik bilgisine erişmiş olacak. Kamu Güvenliği Bakanlığı’ndaki yetkililerin bu sözde ‘elektronik plakaları’ kullanmak istemelerinin basit bir sebebi var; hükümet trafik sıkışıklığını azaltmayı ve asayişi sağlamayı hedefliyor.

“Çin gerçek bir gözetim hükümeti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor”

Trafik sıkışıklığını azaltma fikri bahane gibi görünüyor zira bir şehrin trafiğini etkili şekilde gözlemlemek için radar sistemleri ve geçen araba sayısını sayan sensörlerle donatılmış kontrol noktaları yeterli. Trafik sıkışıklığını anlamak için araç kayıt numarası gibi herhangi bir kişisel bilgiye sahip olmaya gerek yok. Bunları göz önüne alınca bu yeni uygulamanın ardında daha farklı sebepler yattığı düşünülebilir. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı James Andrew Lewis, The Verge‘e yaptığı açıklamada “Çin hükümeti gerçek bir gözetim hükümeti olmak için her yolu denedi. Ülkede sosyal kredi sistemi, yüz tanıma teknolojisi, internet ve telekom gözetleme sistemi var. Araç takip uygulaması da hükümetin gözetim hükümeti olma çabasının bir parçasını oluşturuyor.” ifadesine yer verdi.

Kaynak: Futurism

Sosyal kredi sistemi, yüz tanıma teknolojisi gibi uygulamalarla tam bir gözetim hükümeti olma yolunda ilerleyen Çin, yeni bir uygulamayla karşımızda. Çin hükümeti önümüzdeki yıl itibariyle yeni kaydedilen araçlara takip edilebilir özellikli RFID etiketi yerleştirilmesini zorunlu kılacak. Bu teknoloji sayesinde bir sürücü kontrol noktasından her geçtiğinde hükümet o kişinin konum ve kimlik bilgisine erişmiş olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği