Çin 50 milyon istihdam yaratacak

Çin hükumeti 2020'ye kadar, şehir merkezinde yaşayan vatandaşlar için 50 milyonun üzerinde yeni iş imkanı yaratmak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin hükumeti 2020’ye kadar, şehir merkezinde yaşayan vatandaşlar için 50 milyonun üzerinde yeni iş imkanı yaratmak istiyor. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, şehir merkezindeki işsizlik oranını da yüzde 5’in altında tutmak istediğini web sitesi üzerinden belirten Çin yönetimi: “İstihdam yaratırken fırsatlar ve zorluklar aynı anda karşımıza çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Hükumet 2016’da kentsel bölgelerde 13 milyon yeni iş imkanı oluşturulduğunu ve daha önceden belirlenen 10 milyon yeni iş hedefinin çok üstüne çıkıldığını belirtti. Son yıllarda resmi işsizlik oranları yüzde 4’ün biraz üzerinde seyrediyordu. Çin ekonomisinin 2016’da yüzde 6,7’lik büyümeyle son 26 yılın en düşük büyüme oranında bulunmasına rağmen rağmen işsizlik oranın yüzde 4 civarında tutulabilmesi önemli bir başarı.

Arz yanlı reform bayrağı altında, Çinli liderler çelik ve kömür endüstrisindeki fabrikaların kapasite fazlasını azaltmayı amaçlıyorlar fakat bunu yaparken ekonomide ciddi düşüşlere ve toplu iş kayıplarına sebep olmamaya da gayret gösteriyorlar.

Esnafa ve işçiye destek

Yapılan açıklamaya göre, hükumet daha fazla iş imkanı yaratılması konusunda, ekonomi için yeni büyüme etmenlerini besleyecek ve ‘güçlü istihdam kapasitesine sahip endüstrileri’ geliştirecek. Küçük işletmeler, iş yükü yoğun olan üretim endüstrileri ve hizmetler, vergi indirimleri ve çeşitlendirilmiş zorunlu karşılık gibi finansal politika araçlarıyla desteklenecek.

Hükumet ayrıca bilişim teknolojileri, üst düzey ekipman, yeni malzemeler, biyoteknoloji ve yeni enerji araçları gibi yeni endüstrilere de destek olacak.

Kaynak: Reuters

Çin hükumeti 2020'ye kadar, şehir merkezinde yaşayan vatandaşlar için 50 milyonun üzerinde yeni iş imkanı yaratmak istiyor. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde, şehir merkezindeki işsizlik oranını da yüzde 5'in altında tutmak istediğini web sitesi üzerinden belirten Çin yönetimi: "İstihdam yaratırken fırsatlar ve zorluklar aynı anda karşımıza çıkıyor." şeklinde konuştu. Hükumet 2016'da kentsel bölgelerde 13 milyon yeni iş imkanı oluşturulduğunu ve daha önceden belirlenen 10 milyon yeni iş hedefinin çok üstüne çıkıldığını belirtti. Son yıllarda resmi işsizlik oranları yüzde 4'ün biraz üzerinde seyrediyordu. Çin ekonomisinin 2016'da yüzde 6,7'lik küçülmeyle son 26 yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen bu oranın yüzde 4 civarında tutulabilmesi önemli bir başarı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği