CIA olayları önceden tahmin ediyor

CIA'de kurulan Dijital İnovasyon Müdürlüğünden Andrew Hallman, toplumda yaşanabilecek olayları önceden tahmin etmekte kez başarılı olduklarını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar CIA 1963 yılından beri ilk kez Dijital İnovasyon Müdürlüğü adında yeni bir departman oluşturdu. Bu olay kurumun tarihinde çok önemli bir kilometre taşı olarak görüldü.

Dijital İnovasyon Müdürlüğünün Genel Başkan Yardımcısı Andrew Hallman, bu bölümü açması için CIA Başkanı John Brennan tarafından desteklendiğini söyledi.

Hallman’ın açıklamasına göre, ajans kurulduğu günden bu yana ileriye dönük tahmin yeteneğini önemli ölçüde geliştirdi. Bunu yapmak için ise karmaşık algoritmalar ve mantıksal analizler kullanılıyor. Derin öğrenme ve diğer makine öğrenimi yöntemleri, alakasız gibi görünen verilerin aslında yakın gelecekte gerçekleşebilecek olaylarla bağlantılı olabileceğini analistlere gösteriyor.

“Bu yaz çok verimli geçti”

Analistlerin CIA’in kendi veri depolarına erişimi olsa da, herkese açık verileri de inceliyorlar. Brennan, bu yaz mevsiminin ajans için büyük bir fırsata dönüştüğünü belirtti. Government Executive ve Nextgov tarafından düzenlenen The Next Tech etkinliğinde konuşan Hallman, “Birkaç kere, toplumsal huzursuzluk ve sosyal dengesizlik gibi olayların gelişeceğini 3 veya 5 gün öncesinden öngörebildik. Başarmaya çalıştığımız şey ise istikrarsızlığın gelişimi, darbe ya da finansal istikrarsızlık gibi dönemleri önceden tahmin ederek ona göre önlemler alabilmek.” dedi.

CIA’in geçirdiği değişim ajans içindeki dijital farkındalığı yüksek olan kişilerle alakalı. Ajans ayrıca gitgide artan verileri çözümleyebilmek için bulut bilişim sistemleri ve diğer teknolojileri kullanıyor. Hallman “Bu da analistler ve ajanların yanı sıra bu kişilerin bilgi verdiği politikacılar açısından da oldukça önemli.” diyor.

Geçmişte politikacıların önemli güncel konular hakkında, eldeki verilere bakarak karar alması oldukça güç bir görevdi. Ancak artık analistlerin verileri doğru bir şekilde okuyabilmesi ile politikacılar git gide daha karmaşık hale gelen bir ortamda, biraz daha ileriyi görebiliyor.

Kaynak: Next Gov

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda CIA bünyesinde kurulan Dijital İnovasyon Müdürlüğü geleceğe yönelik öngörüde bulunma yeteneğini gittikçe arttırıyor. Müdürlüğün Genel Başkan Yardımcısı Andrew Hallman, geçtiğimiz hafta katıldığı The Next Tech etkinliğinde yaptığı açıklamada, toplumsal huzursuzluk ve sosyal dengesizlik olaylarını 3 ya da 5 gün öncesinden öngörebildiklerini belirtti.

3 Yorum

 • Person Of Interest gerçek olmuş desenize:))))

  Boşverin şimdi CIA ne yapıyor. Biz ne yapıyoruzu düşünelim.
  Ülke uluslar arası ajan talimhanesi oldu.
  Sınırları delik deşik ve içeride 4 milyon potansiyel teröriist var ve bunlar uluslararası destekli.
  Polis, MIT ve Askeri tüm savunma mekanizmalarımız çökertildi.
  Kimin kimi dinlediğini kimse bilmiyor.

  Eğitim sistemi bitik, sağlık bitmek üzere ekonomi zaten ortada.
  Ülkede 100 binkişi fuhuş sektöründeymiş, kredi kartı ve kredi ödemeleri aksama oranı birkaç bankayı sallamaya başladı. Bunun bir zincir olduğunu ve bankaların birbirlerine borçlanarak sermayelerini birbirlerine işlettiklerini ben bile biliyorum.

  Şuan itibari ile dolar 3 lira psikolojik sınırı aştı ve 3.1 lira oldu. Bundan sonra tut tutabilirsen.

  Şirket yönetimi demek para yönetimi demek ve bu artık bir insana bırakılamayacak kadar önemli bir iş. Peki neden devlet yönetimlerini bir şirketi vermek istemeidğimiz bir insana veriyoruz ? Ülkeleri veri analistleri ve planlayıcılar yapay zeka üzerinde yaparak uygulasınlar.

  Ülkemizin elinde uzay araştırmaları yapacak kadar bilim insanı yok ama uzay araştırmaları yapacağız.
  Ülkenin elinde nükleer santral yok ama atom mühendislerimi vardı.
  Ülkede bilgiye önem verilmiyor ama üzerinde her türlü manuplasyon yapılan bir istatistik kurumumuz var.
  Ülkenin tüm devlet kurumları cemaatlerin elindeymiş.
  Tüm endüstri üretiminin %85’i dışa bağımlı. Kalanı maden çıkarma ve işlemi.
  Ülkede 25 kattan daha yüksek binalara takılabilecek standartlarda bir ASANSÖR markası bile yok.

  Avrupanın ve amerikanın en yeni firması ülkemzin yaşından ya da gayrisafi milli hasılasından büyük.

  Serdar bey soruyorum size. BİZ NE YAPIYORUZ ?

  Veri ile bilgi arasındaki farkı bilmeyen bir üniversite mezunundan neyi yapmasını veya inovasyonunu yapmasını isteyeceğiz ki CIA gibi bir kurum kurup teknolojiyi kullanabilelim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği