Çevrimiçi geçirilen ortalama zaman günde 6 saat 42 dakika

Hootsuite ve We Are Social tarafından hazırlanan en son Digital 2019 raporu, günde ortalama 6 saat 42 dakikayı internette geçirdiğimizi gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hepimiz internet bağımlısı olduk mu? Belki. Hootsuite ve We Are Social tarafından hazırlanan en son Digital 2019 raporu, günde ortalama 6 saat 42 dakikayı internette geçirdiğimizi gösteriyor. Bu sürenin yarısı mobil cihazlarda geçiyor. Rakamlar kulağa yüksek gelebilir ama yıl bazında düşündüğümüzde kesinlikle astronomik seviyelere ulaşıyor. Yılda 100 günden fazlasını internette gezinerek geçiriyoruz. Oranladığımızda, yılın yüzde 27’si bilgisayar başında geçiyor.

2019 verileri bir önceki yıla göre ufak bir düşüş gösteriyor. Geçtiğimiz yıl ortalama internet süresi 6 saat 49 dakikaydı. Ancak raporda bu süreye çok takılmamamız gerektiği belirtiliyor. Düşüşün sebebi, interneti yeni kullanmaya başlayan kişilerin bazı konuları henüz çözememiş olması. Yani internet kullanımını sınırlandırmaya çalışan kişilerin sayısı ortalamaya etki edecek kadar fazla değil.

Gelişmekte olan ülkelerde kullanım daha yüksek

İlginç bir şekilde en çok internet kullanımı gelişmekte olan orta gelir düzeyindeki ülkelerde görülüyor. Örneğin Filipinler’de günlük ortalama internet kullanımı 10 saat 2 dk. Brezilya’da ise 9 saat 20 dk. Türkiye günde 7 saat 15 dakika ile ortalamanın biraz üzerinde. Öte yandan Japonlar günde sadece 3 saat 45 dakikayı internet başında geçiriyor. Fransa da ise bu süre 4 saat 38 dakika.

Bu bulgular internet kullanımının arttığını gösterirken bir yandan da internetin bağımlılık yaratıcı yapısını ortaya koyuyor. Bu da düşündüğümüzden çok daha kötü seviyelerde.

2018’de Çin’de ergenler arasında internet bağımlılığının yüzde 26,5 oranında artış gösterdiği belirtiliyor. Birçokları için günde ortalama 7 saate yaklaşan kullanım süresi bu salgına işaret etmekten başka bir işe yaramıyor.

Kaynak: The Next Web

Hootsuite ve We Are Social tarafından hazırlanan en son Digital 2019 raporu, günde ortalama 6 saat 42 dakikayı internette geçirdiğimizi gösteriyor. Bu sürenin yarısı mobil cihazlarda geçiyor. En çok internet kullanımı gelişmekte olan orta gelir düzeyindeki ülkelerde görülüyor. Örneğin Filipinler'de günlük ortalama internet kullanımı 10 saat 2 dk. Brezilya'da ise 9 saat 20 dk. Türkiye günde 7 saat 15 dakika ile ortalamanın biraz üzerinde. Öte yandan Japonlar günde sadece 3 saat 45 dakikayı internet başında geçiriyor. Fransa da ise bu süre 4 saat 38 dakika.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği