Çevre dostu nörotoksin sıtma ile mücadelede kullanılabilir

Araştırmacılar, sadece zararlı sivrisinekleri öldürmeye yarayabilecek türde bir nörotoksin keşfetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl yaklaşık 429 bin kişi sıtma yüzünden hayatını kaybediyor. Sivrisineklerden korunmak için ilaç kullanmak oldukça yaygın bir davranış olmasına rağmen geleneksel böcek ilaçlarının diğer hayvanlar ve insanlar için de zehirli olduğunu biliyoruz. Ancak yakın zamanda yapılan bir çalışma sayesinde, sadece zararlı sivrisinekleri öldürmeye yarayan bir nörotoksin bulundu.

Çevreye zararlı değil

PMP1 adı verilen bu nörotoksin, botulinum toksini ve tetanoz toksiniyle (her ikisi de insanlar için oldukça zehirleyici) ilişkili olsa da, PMP1 herhangi bir omurgalı hayvanı ve hatta diğer böcekleri etkilemiyor. Fareleri bu nörotoksine maruz bırakarak deney yapan araştırmacılar, hiçbir olumsuz etki görmedi. Öte yandan anofel sivrisinekler PMP1’e maruz kalınca öldü. PMP1’in diğer hayvanlar üzerindeki etkisini görmek için daha fazla deney yapılması gerek. Bu gelişmenin ardından, sıtmanın sık sık görüldüğü ülkelerde kullanmak üzere PMP1 temelli böcek ilacı geliştirilmesi ümit ediliyor. PMP1’in doğasından ötürü, üretilecek olan böcek ilacı protein temelli olacağından, çevreye de zarar verilmeyecek.

Yapılan araştırmanın makalesi, geçtiğimiz Cuma günü Nature Communications adlı dergide yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Yakın zamanda keşfedilen PMP1 adlı nörotoksin, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl yaklaşık 429 bin kişiyi öldüren sıtma hastalığına çare olabilir. Fareleri bu nörotoksine maruz bırakarak deney yapan araştırmacılar, hiçbir olumsuz etki görmedi. Öte yandan anofel sivrisinekler PMP1'e maruz kalınca öldü. PMP1'in diğer hayvanlar üzerindeki etkisini görmek için daha fazla deney yapılması gerek. Sıtmaya sıkça rastlanan ülkelerde kullanılmak üzere PMP1 temelli böcek ilacı geliştirilmesi umuluyor. PMP1 doğası gereği protein temelli olduğu için çevreye de zarar vermiyor. Yapılan araştırmanın makalesine Nature Communications adlı dergiden erişmek mümkün.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği