Çernobil kahramanı, diziyi izledikten sonra intihar etti

Çernobil Nükleer Santrali’nde likidatör olarak çalışmış olan Nagashibay Zhusupov, Chernobyl dizisini seyrettikten sonra hayatına son verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çernobil nükleer felaketi kahramanlarından 61 yaşındaki Nagashibay Zhusupov, HBO’nun mini dizisi Chernobyl’i seyrettikten sonra anıların uyandırdığı kızgınlıkla intihar etti.

1986’da yaşanan Çernobil faciasının ardından hükumet, nükleer santraldeki mağdurlara kalacak yer sağlamıştı. Beş çocuğu ve eşiyle yaşayan Zhusupov, hükumetin verdiği dairelere kabul edilmeyerek eski ve küçük bir pansiyon odasında yaşamaya mecbur edilmişti. Haziran ayında, Kazakistan’ın Aktöbe şehrindeki beş katlı bir binadan atlayan Zhusupov olay yerinde hayatını kaybetti.

25 yaşındaki kızı Gaukhar, babasının HBO’nun Chernobyl yapımını gözyaşlarıyla seyrettiğini, dizinin geçmişte yaptığı fedakarlıkları anımsattığını, intiharının diziyle alakalı olduğundan şüphelendiklerini söyledi. Zhusupov’un arkadaşları ise “Zhusupov, 1986’da yaşanan patlamanın ardından Çernobil’deki dört numaralı reaktörde likidatör olarak çalıştı. İlerleyen dönemlerde Kazakistan’daki Semey kentinde yer alan Semipalatinsk Test Sahası’nda işçi olarak çalışmıştı. Bütün bu fedakarlıkların ardından yetkililerin kendisini görmezden gelmesine dayanamayıp intihar ettiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hükumet haftalık 35 Pound veriyordu

Eski Sovyet ülkelerinden Ukrayna, Rusya, Belarus ve Kazakistan hükümetleri, çoğu Çernobil kahramanına barınma ve emekli maaşı veriyor. Ancak barınma listesinde on yıl bekledikten sonra isminin listeden çıkarıldığını gören Zhusupov, yıllarca düzgün bir evi olmadan yoksulluk içinde yaşadı. Çernobil’de yaşadıkları yüzünden sağlığı da kötü etkilenen Zhusupov, sık sık baş ağrıları ve ani bayılmalar yaşıyordu. Zhusupov’un maluliyet indirimi dahil emekli maaşı haftada 35 Pound idi.

Kaynak: Daily Mail

1986’daki Çernobil faciasının ardından santraldeki dört numaralı reaktörde likidatör olarak çalışan Nagashibay Zhusupov, yüksek bir binadan atlayarak intihar etti. HBO’nun Chernobyl adlı mini dizisini beraber seyrettiklerini söyleyen kızı ve arkadaşları, Zhusupov’un diziyi göz yaşları içinde seyrettiğini, kendisine yardımcı olmayan yetkililere duyduğu kızgınlığın alevlendiğini ve intihar ettiğini öne sürüyorlar. Aslında eski Sovyet ülkelerinden Ukrayna, Rusya, Belarus ve Kazakistan hükümetleri, çoğu Çernobil kahramanına barınma ve emekli maaşı veriyor. Ancak barınma listesinde on yıl bekledikten sonra isminin listeden çıkarıldığını gören Zhusupov, yıllarca düzgün bir evi olmadan yoksulluk içinde yaşadı. Çernobil’de yaşadıkları yüzünden sık sık baş ağrısı ve ani bayılmalar yaşayan Zhusupov’un haftalık maaşı 35 Pound idi.3 yanıt

  1. musa bobur avatarı
    musa bobur

    allah rahmet eylesin

  2. fatihizm avatarı

    Bilmediğimiz çok karanlık yüzü vardı bu da onlardan birisiymiş demek.

Yorumunuz: