CEO kazandıkça şirketi kaybediyor

MSCI tarafından yapılan araştırmaya göre, incelenen 800 CEO arasından en fazla maaş alanlar, şirketlerine en az para kazandıranlar oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kurumsal araştırma şirketi MSCI tarafından yapılan bir araştırmaya göre en kötü performans gösteren şirketleri en yüksek maaşlı CEO’lar yönetiyor. Araştırmada, en yüksek maaş alan CEO’ların şirketlerine yapılan her 100 dolarlık yatırımın on yıl içerisinde 265 dolara ulaştığı görüldü. En düşük maaşlı CEO’ların şirketlerine yapılan yatırımlarda ise 100 doların on yıllık süreçte 367 dolara kadar yükseldiği görüldü.p1-by114-payper-16u-20160724183306

‘CEO’lar performansa göre mi maaş alıyor? Hisse teşviklerinin etkisinin ölçümü’ adlı raporda 429 adet orta ve büyük ölçekli ABD şirketinde 2005-2014 yılları arasında çalışan 800 CEO incelendi. CEO’ların maaşları, şirketlerin aynı dönemde hissedarlarına kazandırdığı parayla karşılaştırıldı.

Raporda “Günümüzde ABD’de CEO’ların aldığı ödemelerin yüzde 70’inden fazlası hisse teşviklerinden oluşuyor. Ancak bu uygulamanın uzun dönemde şirketlerin borsa performansını artırdığını gösterecek herhangi bir bulguya rastlanmadı” denildi.

Tüm sektörlerde geçerli

Şirketin büyüklüğü ve sektörüne göre rakamlarda düzenlemeler yapıldığında bile CEO’lara daha az maaş veren şirketlerin uzun süreli yatırımlarda daha düzenli olarak getiri sağladığı görüldü.

Odağın yıllık raporlardan ziyade daha uzun dönemli performansa doğru kaydırılmasını öneren raporda “CEO maaşı ile uzun dönemli performans arasındaki yakın ilişki farklı sonuçların ortaya çıkmasına yol açabilir.” denildi.

En çok maaş alanlar açık farkla en kötü performansa sahip oluyor. Bu sonuçlar CEO’ların maaşında şirket hisselerinin oranının daha düşük tutulması gerektiğini gösteriyor.
Ric Marshall / MSCI Kıdemli Şirket Yönetimi Araştırmacısı

(Şimdi işinize dönebilirsiniz).

Kaynak: Independent

ABD’de 429 otra ve büyük ölçekli şirkette son on yılda çalışan 800 CEO’nun verilerini inceleyen MSCI araştırma şirketi, maaşı en yüksek olan CEO’ların şirketlerine en az para kazandıranlar olduğunu gördü. En düşük maaşlı CEO’lar ise şirketlerinin piyasa değerini çok daha iyi seviyelere getirdi. Bu durumun şirketin büyüklüğü ya da içinde bulunduğu sektöre göre de farklılık göstermediği görüldü.Yorumunuz: