Cambridge Analytica ekibi Donald Trump kampanyasında çalışıyor

Associated Press’in haberine göre eski Cambridge Analytica çalışanları bu günlerde Donald Trump’ın yeniden seçilmesi için Data Propria adlı bir şirkette çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yılın başında Facebook kullanıcılarının verilerini izinsiz kullanarak seçmenlerin tercihlerini maniple etmek için kişiye özel içerikler hazırladığı tespit edilen Cambridge Analytica, bu haberlerin duyulmasının üzerine aylar süren skandalın ardından kapanmıştı. Ancak şirketin kapanması, çalışanlarının başka bir yerde karşımıza çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Associated Press’in haberine göre eski Cambridge Analytica (CA) çalışanları bu günlerde Donald Trump’ın yeniden seçilmesi için Data Propria adlı bir şirkette çalışıyor.

Data Propria bünyesinde çalışan eski CA çalışanlarının, 2016 seçimlerinde ve Brexit oylamasında uyguladıkları psikografik mikro-hedefleme tekniklerini yeniden kullanmayı planladığı belirtiliyor. Bu taktikler skandalın patlak vermesine sebep olmuş ve aylarca gündemden düşmemişti.

En az 4 adet eski CA çalışanının Data Propria’da görev aldığı biliniyor. Associated Press (AP) bu şirketi seçmen ve tüketiciyi hedefleyen veri şirketi olarak tanımlıyor. Eski CA çalışanlarının arasında, eski şirketin ürün müdürü Matt Oczkowski de bulunuyor. Data Propria’nın ana şirketi Cloud Commerce’ün ortakları arasında ise Donald Trump’ın 2020 kampanyasının yöneticisi Brad Parscale yer alıyor.

Ağzından kaçırdı

AP gazetecilerinin bu iş birliğinden haberdar olmaları da oldukça ilginç bir şekilde gerçekleşti. Oczkowski’nin laf arasında Parscale ile birlikte Trump’ın yeniden seçilmesi için çalıştığını söylediğini duyan muhabirler daha sonra Data Propria’nın Trump’ın kampanyasında yer aldığını başka kaynaklardan da doğruladı.

Konu hakkında görüşü sorulduğunda Oczkowski öncelikle Data Propria’nın siyasi müşterilerle ilgilenmediğini iddia etti. Daha sonra AP muhabirleri Oczkowski’ye bu bilgiyi kendi ağzından duyduklarını söyleyince yönetici Cumhuriyetçi Ulusal Komite dönem ortası seçim çalışmalarında yer aldığını ancak 2020 kampanyasında da çalışacaklarını söylemenin spekülasyon olacağını dile getirdi.

Parscale de Data Propria’nın Ulusal Komite için anlaşma yapmasına yardımcı olduğunu doğruladı. Ancak Trump’ın yeniden seçilmesine henüz odaklanmadıklarını dile getirdi.

Seçimlerde taktik geliştirmek üzere seçmen verisi toplamak ve buna göre hareket etmek aslında pek çok şirketin yaptığı, yasal açıdan sorun teşkil etmeyen bir çalışma. Ancak CA çalışanları topladıkları verileri kullanıcıların duygu durumlarını etkilemek ve davranışlarını değiştirmek için kullanma konusunda herhangi bir ahlaki problem görmüyor. Bu yüzden, dünya siyasetini direkt olarak etkileyecek bir seçim kampanyasında yer almaları herkes için endişe verici.

Kaynak: Mashable

Associated Press’in haberine göre eski Cambridge Analytica (CA) çalışanları bu günlerde Donald Trump’ın yeniden seçilmesi için Data Propria adlı bir şirkette çalışıyor. Data Propria bünyesinde çalışan eski CA çalışanlarının, 2016 seçimlerinde ve Brexit oylamasında uyguladıkları psikografik mikro-hedefleme tekniklerini yeniden kullanmayı planladığı belirtiliyor. Bu taktikler Facebook skandalının patlak vermesine sebep olmuş ve aylarca gündemden düşmemişti.Yorumunuz: