Çalışmadan 6 yıl maaş alan yazılımcı

San Francisco'da ünlü bir şirkette çalıştığı belirtilen bir yazılımcı, işiyle ilgili her şeyi kodlarla otomatize ettikten sonra 6 yıl boyunca hiç çalışmadı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Reddit’te FiletOfFish1066 (FOF) hesabıyla ‘faaliyet gösteren’ bir yazılımcı 6 yıl sorunsuz bir şekilde çalıştığı (!) işinden kovuldu. Garip olan yazılımcının işten kovulması değil; bu süre boyu işte kalabilmesiydi. Zira FOF bu 6 yıl zarfında ofiste League of Legends oynamak ve Reddit’te gezinmek dışında hiçbir şey yapmadı. Çünkü FOF işe başladığı ilk dönemde yapması gereken bütün işleri yapacak yazılımlar hazırladı.

San Francisco Körfez Bölgesi‘nin büyük şirketlerinden birinde yılda 95 bin dolar kazanan FOF 6 yılın sadece ilk 8 ayında çalışarak bütün işlerini otomatize etti. Yazılım kalite testi alanında çalışan FOF bu sürecin nasıl geliştiğini şu şekilde anlatıyor:

“6 yıl öncesinden bugüne kadar iş yerinde hiçbir şey yapmadım. Her hafta ofiste geçirdiğim 40 saat boyunca League of Legends oynadım, Reddit’te gezindim, ne istediysem onu yaptım. Son 6 yılda toplasan en fazla 50 saat iş yapmışımdır. Yani hiçbir şey. Ve bu kimsenin umurunda olmadı. Testler başarılı şekilde gerçekleşiyordu. İşyerinde hiç arkadaşım ya da iyi tanıdığım kimse yoktu o yüzden benimle patron ve arada sırada programını test ettiğim geliştiriciler dışında kimse konuşmazdı”.

Para sorunu yok

FOF işten kovulduktan sonra oldukça ümitsiz bir durumda. Çünkü tüm işlerini 6 yıl boyunca sadece bilgisayarlara yaptırdığı için kod yazmayı unutma noktasına gelmiş ve şu anda iş bulmasını sağlayacak hiçbir yeteneği yok. Ancak FOF maddi açıdan da sıkıntıda değil. 6 yıl süren ‘kariyeri’ boyunca ailesiyle yaşadığı için pek masrafı olmayan yazılımcı 200 bin dolar para biriktirmeyi başarmış. Evde annesi ne pişirdiyse onu yiyen, ofiste de öğle yemeğini genellikle sandviç ve kola ile geçiştiren FOF maaşını biriktirmiş.

Oyun ve alkol bağımlılığı

Asıl sorun League of Legends ve bira bağımlılığı. Hayatının önemli bir bölümünü sadece bu oyunu oynayarak ve boş zamanlarında bira içerek geçiren FOF ilk yapması gerekenin hayatını düzene sokmak için bu bağımlılıklardan kurtulmak olduğunu düşünüyor:

“Artık League of Legends ve bira bağımlılığımı sona erdirmeye çalışmanın vakti geldi.  Cracking the Coding Interview kitabını ve veri yapıları ve algoritmalar üzerine yazılmış kitapları baştan sona çalışmayı deneyeceğim. Ayrıca bazı işlere de başvuracağım. Üzerinde bir süre düşündükten sonra, biraz çalışınca unuttuğum her şeyin ve motivasyonumun geri geleceğine inanıyorum. Yazılım geliştirmeyi her zaman çok sevmiştim. Sadece çok tembel biriydim.”

Reddit’te şu anda FiletofFish1066 hesabının ve bu hikayenin silinmiş olduğu görülüyor. Aslında yazardan daha fazla bilgi alabilmek ve kariyerinin nasıl şekillendiğini görebilmek iyi olurdu. Unutmadan; Microsoft’un Kurucusu ve Dünyanın En Zengin İnsanı unvanlı Bill Gates’in tembellik teorisi de böylece onaylanmış oldu.

Lazy-programmer

Sosyal paylaşım sitesi Reddit'te FiletofFish1066 adıyla yazan bir yazılımcı son 6 yıl boyunca neredeyse hiç çalışmadığını ve gün boyunca League of Legends oynayıp Reddit'te gezindiğini anlattı. Yazılım kalite testi alanında çalışan ve yapması gereken tüm işleri ilk 8 ayda otomatize eden yazılımcı, yeteneklerini uzun süre kullanmadığı için artık kod yazmayı unuttu. Bu dönemde League of Legends'a ve biraya bağımlı olduğunu dile getiren yazılımcı hayatını tekrar düzene sokmak için yazılım üzerine çalışmaya başlayacak.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği