E-spor camiasının en çok kazanan sporcuları

E-spor oyuncuları dünya çapında turnuvalardan ve sponsorluk anlaşmalarından milyonlarca Dolar gelir elde edebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektronik sporlar (e-spor) son birkaç yıl içinde ciddi bir büyüme gösterdi. Oyuncular artık turnuvalardan çok yüksek ödüller kazanabiliyor ve markalar da milyonlarca Doları sponsorluk ve reklam çalışmalarına harcıyor. BI Intelligence tarafından hazırlanan rapora göre markalar 2017’de e-sporlara toplam 440 milyon Dolar harcama yaptı.

Oyun dünyasının en büyük turnuvası ‘The International’ bu hafta ABD’nin Seattle şehrinde gerçekleştirildi ve dünyanın dört bir yanından yarışmacılar Dota 2 oynayarak 24 milyon Dolar’lık ödül havuzundan pay kapmaya çalıştı.

Statista’nın hazırladığı listeye göre dünyanın en çok kazanan e-sporcusu Saahil Arora (nam-ı diğer UNiVeRsE) toplamda 67 turnuvadan 2,83 milyon Dolar gelir elde etti. Yani turnuva başına ortalama 42 bin Dolar. Listenin tamamı şu şekilde:

Dünyada en çok kazananlar genellikle Dota oyuncuları. Türkiye ise League of Legends alanında daha başarılı oyuncular yetiştiriyor. Webrazzi’nin geçtiğimiz yıl hazırladığı listeye göre Türkiye’nin en çok kazanan e-sporcusu Anıl ‘HolyPhoenix’ Işık. Dark Passage adlı League of Legends takımının nişancısı olarak kariyerine devam eden HolyPhoenix’in kazandığı toplam ödül 30 bin 198 Dolar. Onu BAUSuperMassive takımından Koray ‘Naru’ Bıçak ve yine BAUSuperMassive’den Asım Cihat ‘Fabfabulous’ Karakaya takip ediyor.

Kaynak: Business Insider, Webrazzi

Elektronik sporlar (e-spor) son birkaç yıl içinde ciddi bir büyüme gösterdi. Oyuncular artık turnuvalardan çok yüksek ödüller kazanabiliyor ve markalar da milyonlarca Doları sponsorluk ve reklam çalışmalarına harcıyor. BI Intelligence tarafından hazırlanan rapora göre markalar 2017'de e-sporlara toplam 440 milyon Dolar harcama yaptı. Statista'ya göre dünyanın en çok kazanan e-sporcusu Saahil Arora (nam-ı diğer UNiVeRsE) toplamda 67 turnuvadan 2,83 milyon Dolar gelir elde etti.

1 Yorum

  • Merhaba,

    “Oyun dünyasının en büyük turnuvası ‘The International’ bu hafta ABD’nin Seattle şehrinde gerçekleştirildi”. Cümlenizde geçmiş zamandan bahsetmişsiniz ancak turnuva hala devam etmektedir. Final karşılaşması 12 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olup 24 milyonluk dolarlık turnuvayı kazanan 5 kişi bu listeyi baştan sona değiştirecektir.

    Biraz erken bir haber olmuş sanki.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği