E-spor takımı Team SoloMid 37 milyon Dolar yatırım aldı

E-Spor takımı Team SoloMid'in ana şirketi Swift, ilk fonlama turunda toplam 37 milyon Dolar topladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

E-Spor takımı Team SoloMid’in ana şirketi Swift, ilk fonlama turunda toplam 37 milyon Dolar topladı. Yatırımcılar arasında Bessemer Venture Partners, NBA yıldızı Stephen Curry, AME Cloud Ventures, Steve Simon, Telstra, Yifang Ventures, Twitch Baş Strateji Sorumlusu Colin Carrier ve Yahoo’nun kurucularından Jerry Yang bulunuyor.

CEO 26 yaşında

Team SoloMid’in 26 yaşındaki CEO’su Andy Dinh için tüm bunlar oldukça ağır olabilir. Forbes’a göre, Swift ayrıca etkin içerik ağı ve web analiz hizmeti FortniteMaster ve ProBuilds gibi başka şirketlere de sahip.

Dinh hala şirketin çoğunluğunu elinde bulunduruyor. Takımı kurduğunda henüz 17 yaşında olan Dinh gerekli parayı League of Legends için hazırladığı rehberleri internet üzerinden satarak kazanmıştı. 2013’te profesyonel oyunculuğu bırakan Dinh yönetime geçmeye karar verdi.

Team SoloMid, League of Legends Kuzey Amerika Liginin ilk 10 takımından birisi. Bunun için yaklaşık 10 milyon Dolarlık bir hisse satın alınması gerekiyordu. Büyük liglerde yer almak için ödenen bu bedeller şirketin fon toplamasının en önemli sebeplerinden birisi.

Türkiye’de de ilgi görüyor

Ülkemizde ise League of Legends takımları isim ve forma sponsorluklarından gelir elde ediyor. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Bursaspor gibi spor klüpleri, kurdukları ya da satın aldıkları e-spor takımlarıyla Türkiye’deki liglerde mücadele ediyor. Bahçeşehir Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi gibi vakıf okulları da e-spor’a yatırım yapan kurumlar arasında.

Kaynak: VentureBeat

E-Spor takımı Team SoloMid'in ana şirketi Swift, ilk fonlama turunda toplam 37 milyon Dolar topladı. Yatırımcılar arasında NBA yıldızı Stephen Curry ve Yahoo kurucularından Jerry Yang da yer alıyor. Takımın 26 yaşındaki CEO'su Andy Dinh Team SoloMid'i kurduğunda sadece 17 yaşındaydı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği