BuzzFeed News ücretli üyelik sistemini duyurdu

BuzzFeed News kullanıcılarına aylık 5 Dolar ya da yıllık 100 Dolar bağış yapabilecekleri bir abonelik sistemi sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BuzzFeed News okuyucularına haberciliği desteklemek için yeni bir yöntem sunuyor: aylık ya da yıllık abonelik planı. BuzzFeed aslında okuyucularından finansal destek bekleyecek bir yayın şirketine benzemiyor. Bu gibi talepler genellikle The New Yorker ya da NPR gibi habercilik konusunda daha ciddi olan kuruluşlardan geliyor. (BuzzFeed genellikle eğlence amaçlı testleri ve galerileriyle biliniyor) Ancak site bir süredir gerçek haberciliğe odaklı ayrı bir ekip kurmak için çabalıyor. Hatta birkaç ay önce BuzzFeed News adlı ayrı bir internet sitesi bile kurdular.

Ağustos ayında BuzzFeed News okuyuculara 5 Dolar ile 100 Dolar arasında değişen tek seferlik bağış yapma imkanı sundu. Bu dönemde ortalama bağışın 20 Dolar’ın üzerinde olduğunu söyleyen BuzzFeed, bazı kullanıcıların da devamlı bağış yapmak için ayrı bir yöntem talep ettiğini söyledi.

Bunun sonucunda şirket artık bir abonelik sistemini kullanıma sokuyor. Ayda 5 Dolar’a kullanıcılar kendilerine özel e-postalarda BuzzFeed haberciliğinin arka planına dair görüntülere ulaşabilecek ve en yeni gelişmelerden haberdar olabilecek. Yıllık 100 Dolar ödeyen kullanıcılar ise bunların yanı sıra bir alışveriş çantasına da sahip olacak. Abonelikler tüm dünyada geçerli ama alışveriş çantası sadece ABD’deki kullanıcılara gönderiliyor.

Yeni bir gelir kapısı

BuzzFeed’in geçtiğimiz yıl ciro hedefinden yüzde 20 daha az kazandığı söyleniyor. Yani şirketin reklam dışında başka yollardan da gelir elde etmeye çalışması şaşırtıcı değil. Ancak BuzzFeed ekibine gönderilen bir e-postada Küresel Haberler Müdürü Lisa Tozzi “Abonelik programının yerleşmesi vakit alır ve 2019’daki gelirimizin önemli bir parçasının buradan gelmesini beklemiyoruz. Bu yüzden şimdi yatırım yapıp zaman içinde bunun da çalışmalarımıza katkıda bulunmasını ümit edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ücretli abonelik sebebiyle BuzzFeed içeriklerinin bazılarına sadece parayla erişilebileceğini düşünüyorsanız Tozzi ona da yanıt verdi ve “Bu herhangi bir şekilde bir ödeme duvarı yerleştirilmesinin başlangıcı değil.” dedi.

Kaynak: TechCrunch

BuzzFeed News kullanıcılarına aylık 5 Dolar ya da yıllık 100 Dolar bağış yapabilecekleri bir abonelik sistemi sunuyor. BuzzFeed genellikle eğlence amaçlı testleri ve galerileriyle biliniyor; abonelik sistemi ise daha ciddi habercilik yapan siteler tarafından kullanılıyor. BuzzFeed de birkaç ay önce kullanıma sunduğu BuzzFeed News adlı habercilik kolu için böyle bir gelir yöntemi izlemeye karar verdi. Aboneler kendilerine özel e-postalarda BuzzFeed haberciliğinin arka planına dair görüntülere ulaşabilecek ve en yeni gelişmelerden haberdar olabilecek. Sitedeki herhangi bir içerik paralı abonelere özel olmayacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği