Buz Otel artık hiç erimeyecek

İsveç'te her yıl kış mevsiminde inşa edilen ve sıcaklıkların artmasıyla eriyen Icehotel’in yanına, yıl boyunca erimeyen Icehotel 365 inşa edilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsveç’teki Jukkasjärvi kasabasında her kış, kardan ve buzdan yapılan büyülü bir otel inşa ediliyor. Hava sıcaklığı artınca ise otel eriyor. Fakat bu yıl ekstra özel bir otel inşa edilecek. Kuzey Kutup Dairesi’nin 7 gün 24 saatlik güneşi sayesinde bu otel erimeyecek.

Geçtiğimiz yılın sonunda yapılan açıklamaya göre, Icehotel’in yanı sıra Icehotel 365 inşa edilecek. Otel müşterileri gece güneşinin altında kayak ya da tekne turu gibi aktivitelere katılabilecek.

Isıyı içeride değil dışarıda tutacak

Yeni otel 2100 metre karelik bir alana, tıpkı Icehotel gibi yakındaki Torne Nehri’nden alınan buz ve karla inşa edilecek. Otel yıl boyunca açık olacak ve erimemesi için güneş enerjili bir soğutma sistemi kullanılacak.

Icehotel 365’in mimarlarından Hans Eek, “Oteli ayakta tutmak için kullanılan teknoloji aslında oldukça basit ve sürdürülebilir. Normalde ısıyı binanın içinde tutmaya çalışırız, fakat bu sefer ısıyı dışarı atabileceğimiz bir bina inşa ediyoruz.” diyor.

Güneşin hiçbir zaman tam olarak batmadığı yaz aylarında, güneş panelleri sayesinde elektrik üretilecek. Elde edilen elektrik, otelin sıcaklığını -5 derecede tutacak.

Özel tasarımlı odalar

Otelde sauna ve banyosu olan 9 tane suit, seçkin sanatçılar tarafından dizayn edilen 11 tane art suit olacak. Ayrıca çeşitli içkiler sunan bir bar da bulunacak. Bu yılın odaları arasında, heykeltraş Ferdinand Cheval anısına tasarlanan “White Cathedral” ve Nicolas Triboulot ile Ferdinand Manzi tarafından tasarlanan odalar var. “Lapland Waves” adlı suiti tasarlayan Luca Roncoroni’in ilham kaynağı ise İsveç’teki Lapland bölgesi.

Her iki Icehotel’in de Kasım ayında açılması planlanıyor.

Kaynak: New Atlas

İsveç'teki Jukkasjärvi’de her kış tamamıyla buzdan ve kardan oluşan bir otel inşa ediliyor. Icehotel adlı otel, hava sıcaklığının artmasıyla eriyip kayboluyor. Bu yıl bir ilk gerçekleştirilecek ve Icehotel 365 inşa edilecek. Icehotel 365’in erimemesi için ise güneş enerjisi kullanılacak. Kuzey Kutup Dairesi’nde hiç batmayan güneşten elde edilecek olan güneş enerjisi sayesinde, otelin gerçek anlamda ‘ayakta durması’ sağlanacak. Her iki otelin de Kasım ayında açılması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği