Bugatti Chiron ile hız limitiniz 463 km/s

Bugatti dünyanın en hızlı otomobili yarışında kendi rekorunu kırdı. 2.4 milyon dolar fiyat etiketli Chiron'un hız göstergesinde 500 rakamı yer alıyor.
  • Bugatti yeni süper otomobili Chiron’u Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 
  • 1.500 beygir gücüyle saatte 420 km hıza ulaşabilen Chiron şu anda dünyada satın alınabilecek en hızlı otomobil.
  • Sadece 500 adet üretilecek olan otomobil 2.4 milyon dolara satılacak.

chiron

Bugatti’nin “Dünyanın en hızlı arabasını yapmaya devam edeceğiz” açıklamasının altını ne kadar doldurabileceği merak konusuydu. Ancak Chiron bütün şüpheleri silip atacak gibi duruyor.

Cenevre Otomobil Fuarı’nın en gözde bir kaç arabasından biri olan yeni Bugatti, 1.500 beygir gücüne ulaşan motoru ile dünyanın en güçlü arabalarından birisi olduğunu kanıtlıyor. Mühendisler bu güce ulaşabilmek için mevcut motorun kapasitesini yüzde 25 artırdılar.

İki aşamalı turbo sistemiyle donatılan otomobil, gaza ilk basışta sadece iki turbo kompresörü çalıştırıyor. Araç 3.800 RPM’e vurduğunda ise diğer iki kompresör devreye giriyor ve aracın tam kapasiteye ulaşmasını sağlıyor.

01_Bugatti_Chiron_2016

2005’te Veyron modeli ile saatte 400km hızın üzerine çıkan ilk seri üretim otomobil markası olan Bugatti deneme sürüşlerinde bu rakamı 431 km/s seviyesine kadar çıkarmıştı. Yeni model Chiron ise şimdiye kadar hiç bir üreticinin yapamadığını yaparak saatte 463 km hıza ulaşıyor. Ancak güvenlik sebebiyle araç saatte 420 km hız limiti ile satışa sunulacak. Bu bile Chiron’u şu anda satın alabileceğiniz en hızlı otomobil yapıyor. Bu hıza ulaşmak içinse aracı farklı bir moda almanız gerekiyor ve bu da ikinci bir anahtar kullanarak mümkün oluyor. Aksi taktirde aracın hız limiti 380 km/s seviyesinde kalıyor.

0-100 km hıza 2.5 saniyede ulaşan araç için elbette yol tutuş da çok önemli. Bugatti bunu sağlamak için yeni lastikler geliştirdi. Bu lastikler 5000 Nm torku yola aktarabiliyor. Ayrıca hidrolik difüzör ve ayarlanabilir arka kanat da aracın yol tutuşuna katkıda bulunan diğer etmenler.

Aracın içini de mükemmel sürüş keyfi için donatan Bugatti, Chiron’a yerleştirdiği ses sistemi ile aracın dünyanın en hızlı ‘konser salonuna’ dönüştüğünü söylüyor.

Tabii ki bu kadar güç ve lüks herkesin erişimine uygun olmayacak. Dünya çapında sadece 500 adet üretilecek olan araç 2.4 milyon dolar gibi bir servete mal olacak.

5 Yorum

    • TDK, ‘rakam’ kelimesini, ‘rakamlarla yazılmış sayı’ olarak da tanımlıyor. Matematik terimi olarak sayı ile rakam kelimelerinin anlamını ayrıştırmak gerekli olabilir. Ancak günlük kullanımda rakam kelimesinin anlamı sayıları da kapsayacak şekilde genişlemiştir.

  • O kadar saçma sapan yalanlar atmışsın ki lol :D Bugattinin hızı ticari sır olarak saklanıyor birincisi bu ikinciside koenigsegg’in rekorunu geçemedikleri ticari sır olarak sakladılar ve hala giness rekolar kitabında dünyanın en hızlı arabası koenigsegg olarak geçiyor. Oraya toplam 5 adet foto koymuşsun 463 yaptı diye yazıyorsun kanıtın sun bakalım göstergenin 463’e geldiği bir fotoğraf yada video koysana kendine göre saçma sapan yalanlarla yorumlamışsın.

    • Koenigsegg’den daha hızlı ama hızını söylemediler daha ileride test yapılacak diye biliyorum Koenigseggden daha yavaş olduğu için saklamıyorlar çünkü doğru düzgün bir test yapılmadı 463 sadece Bugatti Vision Gran Turismo’nun yaptığı bir deneme testi idi Bu araçtan sadece 1 tane var yani bir resim veya bir video yok ona bakarsan Koenigsegg one:1’ın 441 bastığnın bir görüntüsüde yok

    • Bugatti Koenigsegg’i geçemediği için Hızını saklamıyor zaten doğru düzgün bir hız testi yapılmadı 463 km/s sedece Bugatti vision gran turismo’nun yaptığı hız testi idi ve bu araçtan sadece 1 tane var yakında hız testi yapılacak diye biliyorum önceden birkaç deneme yapıldı ama tam olarak değil ona bakarsan Koenigsegg One:1’ın 441 bastığnın kesin bir görüntüsüde yok Koenigsegg Agera RS Chiron’dan daha yavaş Chiron’un maksimum hızıda 463 Değil bu arada belki Venom F5 geçebilir gibi LOL :D Koenigsegg’de işsiz hep Bugatiyle uğraşıyor

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği