Boeing yeni hipersonik uçak konseptini tanıttı

Boeing, dünyanın her noktasına en fazla 2 saat içinde uçabilen hipersonik bir uçak konsepti hazırladı. Uçağın üretilmesi 30 yılı bulabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hipersonik hızda (5 Mach ve üzeri) uçan bir yolcu uçağı New York – Londra arasını 7 saatten 2 saate indirerek hava yolu taşımacılığında devrim yaratabilir. Yani teoride durum bu. Boeing hala bu hayali gerçekleştirmek için çalışıyor ancak uçak üretim şirketi henüz bir lansman tarihi belirlemiş değil. Şirket eğer planlarını hayata geçirebilirse hipersonik jetler önümüzdeki 20-30 yıl içinde gökyüzünde olacak.

Boeing, Çarşamba günü Amerikan Havacılık ve Uzaycılık Enstitüsü’ndeki konferansta tasarladığı uçağı tanıttı. Bu uçak, şirketin CEO’su Dennis Muilenberg’in Şubat ayında paylaştığı vizyonun en son ürünü. Muilenberg bir röportajda “Bir süre sonra süpersonik ya da hipersonik uçuşların ekonomik olarak uygun olması ihtimalini görebiliyoruz. Böylece herkes dünyanın herhangi bir noktasına 1 ila 2 saatte ulaşabilecek.” demişti.

Popular Mechanics, yolcu kullanımı için bu teknolojinin nasıl değerlendirilebileceğini inceledi. Bunun için bir soğutma sistemi, yüksek irtifada uçuşlar ve özel kanat tasarımı gerekiyor. Yolcu taşımanın yanı sıra Boeing saatte 6 bin 275 km (ya da saniyede 1,74 km) giden uçakları ticari ve askeri amaçlarla da kullanabilir.

Çok pahalı bir teknoloji

NASA’nın süpersonik uçak seyahati çalışmalarını takip eden herhangi biri bu konseptin aşırı derecede pahalı olduğunu tahmin edecektir. 1,4 Mach hıza ulaşacak bir uçak tasarlamak için yapılan bir kontrat 247,5 milyon Dolar’a imzalanmıştı.

Boeing önümüzdeki ay Londra’da yapılacak Farnborough Uçak Fuarı‘nda yeni konsept uçağını gösterecek. Gerçek hipersonik uçağın üretilmesine ise daha çok var.

Kaynak: Mashable

Hipersonik hızda (5 Mach ve üzeri) uçan bir yolcu uçağı New York - Londra arasını 7 saatten 2 saate indirerek hava yolu taşımacılığında devrim yaratabilir. Yani teoride durum bu. Boeing hala bu hayali gerçekleştirmek için çalışıyor ancak uçak üretim şirketi henüz bir lansman tarihi belirlemiş değil. Şirket eğer planlarını hayata geçirebilirse hipersonik jetler önümüzdeki 20-30 yıl içinde gökyüzünde olacak. Proje şimdilik konsept tasarım aşamasında.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği