Blok zinciri yatırımları suyunu çekti

Özellikle geçtiğimiz yıl ciddi yatırımlar alan blok zinciri ve bitcoin girişimleri son birkaç çeyrekte yatırımcı bulmakta güçlük çekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

KPMG ve CB Insights‘ın yaptığı son araştırmaya göre Bitcoin ve blok zinciri girişimlerine yapılan yatırımlar eski dönemlere git gide azalıyor. Raporda son üç çeyrekte dağıtımlı cüzdan kullanan girişimlere yapılan yatırımın sürekli azaldığı ifade edildi. Bu teknolojiler için duyulan genel heveste bir azalma olmasa da şirketlerin sayısız kavram kanıtlama (POC) yapmadan önce yatırımcılardan daha fazla para beklememesi gerektiği ifade edildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz dönemde blok zincirini kavram kanıtlamadan uygulamaya ve üretime geçirme örnekleri oldukça azdı. Piyasa hala blok zinciri şirketlerine kendilerini kanıtlamak için pek çok fırsat sunsa da yatırımcılar sonuçlar hakkında daha git gide daha endişeli hale geliyor.”

Ciddi bir azalma var

2016’nın üçüncü çeyreğinde bitcoin ve blok zinciri girişimlerine toplam 87 milyon dolar yatırım yapıldı. Bu rakam içinci çeyrekte 119 milyon dolar, ilk çeyrekte ise 153 milyon dolardı. Ancak ‘Pulse of Fintech‘ (Fintek’in Nabzı) adlı rapor düşüşün sadece bitcoin ve blok zincirinde değil, küresel olarak tüm finans teknolojilerinde yaşandığının altını çiziyor.

Genel olarak blok zincirinin, robot danışmanlar ve yapay zeka ile birlikte önümüzdeki birkaç çeyrekte ilgi çekmeye devam edeceği düşünülürken bu durumun kavram kanıtlama örneklerinin başarısına bağlı olduğu belirtiliyor.

Farklı bölgelerde farklı sonuçlar

Blok zinciri çalışmaları için yatırımlar azalsa da farklı bölgelerden farklı hikayeler geliyor. Örneğin Britanya’nın AB’den ayrılma kararının ardından oldukça yavaş bir çeyrek geçiren Avrupa’da yatırımlar düşerken, ABD ve Danimarka bu teknolojilere en çok yatırım yapan ülkeler olarak dikkat çekti.

Asya’daki blok zinciri ve fintek yatırımlarının artması ise genel olarak bölgenin kendi potansiyelini artırıp geleneksel sınırların ötesine uzanma hevesiyle ilişkilendiriliyor. KPMG China’nın fintek ve inovasyon ortağı Raymond Chang yatırımcıların ilgisinin devam ettiğini, sadece eskisi kadar büyük yatırım turları gerçekleşmediğini belirtiyor. “Yatırımcılar Asya’da küçük blok zinciri teknolojisi şirketlerine çok fazla para yatırıyor” diyen Chang “Bazı yeni şirketler şimdiden ikinci hatta üçüncü yatırım turlarına başladılar bile.” diyerek bölgenin blok zinciri teknolojisine ilgisini dile getiriyor.

 

Kaynak: Coindesk

Blok zinciri ve bitcoin son birkaç yıldır sürekli büyüyen ve gelişen teknolojiler olarak karşımıza çıkıyordu. Bu teknolojilere ilgi hala devam ederken toplam yatırım rakamlarında özellikle bu yıl içinde ciddi düşüş olduğu görülüyor. 2016'nın ilk çeyreğinde 153 milyon dolar olan yatırımlar ikinci çeyrekte 119 milyon dolara, en son üçüncü çeyrekte ise 87 milyon dolara kadar geriledi. Bu gerilemenin genel olarak finans teknolojilerinde görüldüğü belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği