Blizzard’ın yeni Diablo oyunu tepki çekti

Blizzard'ın BlizzCon adlı etkinliğinde Diablo serisinin yeni oyunu Diablo:Immortal tanıtıldı. Oyunun sadece mobil için çıkacak olması tepki çekti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilgisayar oyunu üreticisi Blizzard’ın ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen BlizzCon adlı etkinliğinde Diablo serisinin yeni oyunu Diablo:Immortal tanıtıldı. Önceki oyunlarıyla büyük bir hayran kitlesi toplayan Diablo serisinin yeni oyunu, oyuncular tarafından merakla bekleniyordu. Ancak yeni oyunun sadece mobil platformlara gelecek olması hayranlar arasında büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Çinli dağıtım şirketi Netease Games ile ortak geliştirilen Diablo:Immortal önceki oyunlarda da bulunan Necromancer, Assassin gibi sınıfları ve bunların savaşacağı canavarları mobil platforma getiriyor. Blizzard ekibi bu oyun için oldukça heyecanlı görünüyor ancak oyuncularda heyecandan çok hayal kırıklığı ve öfke görmek mümkün.

“Akıllı telefonunuz yok mu?”

Etkinlikteki soru-cevap bölümünde bir oyuncu Blizzard ekibine bu oyunun bilgisayar versiyonu olup olmayacağını sordu. Ekip oyunun sadece Android ve iOS üzerinden oynanabileceğini söyleyince salondan protesto sesleri yükseldi. Bu protestoların ardından sahnedeki ekip üyesi “Akıllı telefonunuz yok mu? Tabletten ya da Nintendo Switch’ten de oynayabilirsiniz.” şeklinde yanıt verdi. Bu tavır internet üzerinden de tepkiler yükselmesine sebep oldu.

1 Nisan şakası mı?

Soru-cevap bölümünde mikrofonun başına geçen başka bir katılımcı “Bize vakitsiz bir 1 Nisan şakası mı yapıyorsunuz?” diye sorunca salondan alkışlar ve destek sesleri yükseldi. Bu soruya gülerek karşılık veren Blizzard ekibi bu oyunun kapsamlı bir Diablo deneyimi olduğunu ve bu oyunla birlikte yeni Diablo hayranları edinmeyi hedeflediklerini belirtti.

“Diablo klonuna yeni görüntü”

İşin ilginci, Diablo:Immortal’ın yapımında yer alan Netease Games’in, tıpkı Diablo:Immortal gibi çalışan birkaç tane oyunu halihazırda piyasada. Hatta bu oyunlar daha önceden Diablo klonu olarak görülüyordu. Hayranlar Blizzard’ı, yeni bir Diablo oyunu yapmak yerine mevcut bir oyunun görüntülerini ve hikayesini değiştirip bunu yeni Diablo oyunu olarak sunmakla suçluyor. Blizzard ekibi ise Diablo:Immortal’ın sıfırdan hazırlanan bir mobil oyun olduğu konusunda ısrarcı.

Tüm bu tartışmalar Blizzard’ın Youtube’a yüklediği Diablo:Immortal tanıtım videosuna da etki etti. An itibarıyla 15 bin kez beğenilen videoya 391 bin kişi eksi oy verdi. Video, Youtube’un en beğenilmeyen videolarından biri olarak tarihe geçmek üzere. Ancak bir Youtube kullanıcısı, Blizzard’ın oylamalara müdahale ettiğini ve eksi oyları sildiğini iddia ediyor. Youtube normalde kullanıcılara eksi oyları silme imkanı vermiyor. Eksi oyların azalma sebebinin, Youtube’un video oylamalarında bot aktivitesi tespit olması olabileceği de iddia belirtiliyor. Ancak Blizzard’ın video altındaki olumsuz yorumları sildiği biliniyor.

Fallout Shelter örneği

Tüm bu tepkilerin sebebi, Diablo ve Blizzard hayranlarının, Diablo serisinin dördüncü bilgisayar oyununu bekliyor olması. En son oyun Diablo 3, 2012 yılında satışa sunulmuştu. Bunun ardından geçen sürede hayranlar artık Diablo 4 beklentisi içine girdi. Blizzard ise yeni mobil oyunu, serinin bir sonraki aşaması gibi tanıtınca hayranlar hayal kırıklığına uğradı. Bu alanda Fallout serisi örnek alınabilirdi. Önceki oyunları ile büyük bir hayran kitlesine ulaşan Fallout serisinin yeni oyunu beklenirken ekip Fallout Shelter adında bir mobil oyun hazırladı. Aslında Diablo ile benzer bir konumda olmalarına rağmen Fallout ekibi bu oyunu “yeni büyük oyunumuzu hazırlarken yaptığımız bir yan proje” şeklinde tanıttı. Hatta oyuncuların memnun olmama ihtimali de göz önünde bulundurularak “Bizce bir göz atın” şeklinde ifadeler kullanıldı. Bugün Fallout Shelter, birçok oyuncunun severek oynadığı bir Fallout oyunu. Asıl serinin yerini almaya çalışmaması, bu oyunun sevilebilirliğini artırdı.

Diablo:Immortal da benzer bir başarıya ulaşabilir. Sonuçta oyun daha piyasaya çıkmadı. Ama pazarlama stratejisindeki ufak değişikliklerle tüm bu tartışmalar önlenebilirdi.

Kaynak: VentureBeat

Bilgisayar oyunu üreticisi Blizzard'ın ABD'nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen BlizzCon adlı etkinliğinde Diablo serisinin yeni oyunu Diablo:Immortal tanıtıldı. Önceki oyunlarıyla büyük bir hayran kitlesi toplayan Diablo serisinin yeni oyunu, oyuncular tarafından merakla bekleniyordu. Ancak yeni oyunun sadece mobil platformlara gelecek olması hayranlar arasında büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği