Black Mirror teknolojisi HoloLens’le gerçek oldu

Black Mirror'ı takip edenler, köstebek vurma oyununun artırılmış gerçeklik versiyonunu hatırlayacaktır. HoloLens ekibi bu teknolojiyi hayata geçirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Popüler bilim kurgu dizisi Black Mirror’ı takip edenler, Playtest adlı bölümde Cooper Redfield adlı karakterin, klasik whac-a-mole (köstebek vurma) oyununun artırılmış gerçeklik versiyonunu oynadığını hatırlayacaktır.

Microsoft HoloLens ekibi de bu bölümü izlemiş ve fikri bilim kurgu olmaktan çıkarıp gerçek hale getirmeye karar vermiş. “Hayat mı sanatı etkiler yoksa sanat mı hayatı etkiler?” tartışmasına farklı bir bakış açısı getirmeye müsait bir gelişme.

Dizidekine çok benziyor

HoloLens’in mekan haritalama yetenekleri ve el takip mekanizmasının birleştirilmesi ile, oyuncu karşısına çıkan köstebeklere eliyle vurabiliyor. Oyuncu elini ‘hazır durumda’ (işaret parmağı karşıyı işaret edecek şekilde) tuttuğunda HoloLens eli algılıyor ve üzerine bir çarpıştırıcı yerleştiriyor. Elin pozisyonu hazır durumdayken sürekli takip edilebiliyor. Böylece çarpıştırıcı daima elin bulunduğu noktada yer alıyor. Buradan sonrası oldukça kolay: el artık köstebeklerle çarpışabiliyor ve bu durum gerçekleştiğinde oyuncu bir köstebeği başarıyla etkisiz hale getirmiş oluyor.

Ayrıca HoloLens’i Leap Motion teknolojisi ile de birleştiren ekip, daha isabetli el takibi sağlamayı başardı. Leap Motion kumandası oyuncuya elleri ile kontrol özgürlüğü verse de ekip kumandayı HoloLens’e eklemek zorunda kaldı. Bir diğer uygulama da Leap Motion kumandasında toplanan verilerin HoloLens’te kullanılmak üzere bir uygulama oluşturmak için bir ağ çözümü üzerinden HoloLens’e aktarılması. Ekip bu seçeneği gelecekte denemeyi de düşünüyor ancak şimdilik HoloLens’in standart girdi mekanizması da oyun için yeterli.

Kaynak: UploadVR

Popüler bilim kurgu dizisi Black Mirror'ı takip edenler, Playtest adlı bölümde Cooper Redfield adlı karakterin, klasik whac-a-mole (köstebek vurma) oyununun artırılmış gerçeklik versiyonunu oynadığını hatırlayacaktır. Microsoft HoloLens ekibi de bu bölümü izlemiş ve fikri bilim kurgu olmaktan çıkarıp gerçek hale getirmeye karar vermiş. "Hayat mı sanatı etkiler yoksa sanat mı hayatı etkiler?" tartışmasına farklı bir bakış açısı getirmeye müsait bir gelişme.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği