Black Mirror 5 saatlik filmle dönüyor

Black Mirror'ın yeni bölümü Bandersnatch'in 5 saatlik bir "kendi hikayeni seç" filmi olarak 28 Aralık'ta yayınlanacağı iddia ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Netflix’in Black Mirror dizisinin 5. sezonu büyük ihtimalle 2018’de yayınlanmayacak ancak Black Mirror: Bandersnatch adlı bir filmin 28 Aralık’ta yayına gireceği düşünülüyor. Aralık ayının başında Netflix’in bir sosya medya hesabından sızan bilgiye göre Bandersnatch, Black Mirror’ın 5. sezonunun ilk bölümü olabilir. Ancak The Independent tarafından yayımlanan raporda Bandersnatch’in bir film olduğu ve türünün ilk örneği olacağı ifade ediliyor.

Netflix bu film ya da bölüm ile ilgili herhangi bir doğrulama yapmadı ancak Netflix aboneleri Bandersnatch kelimesini aratarak filmin yayınlanacağı sayfaya ulaşabiliyor. Bu sayfada Bandersnatch’in bir film olarak listelendiği ve yayın tarihi olarak 2018’in seçildiği görülüyor. Yani film büyük ihtimalle yılbaşından önce yayınlanacak. Bu da 28 Aralık tahminini güçlendiriyor.

Kendi hikayeni seç

Bir diğer detay ise Bandersnatch’in 312 dakikalık görüntüye sahip olması. Yani film 5 saatten daha uzun olacak. Ancak Netflix’in daha önce birkaç projede daha denediği yöntemi kullanarak Bandersnatch’i “kendi hikayeni seç” modunda yayınlayacağı düşünülüyor. Yani 312 dakikalık görüntüyü baştan sona izlemek yerine, Netflix seyircileri, filmin belirli bir noktasında iki ya da daha fazla alternatiften birini seçecek ve filmin o şekilde devam etmesini sağlayacak. Böylece bazı görüntüler izlenmemiş olacak. Neticede film yine muhtemelen 2 saatlik normal boyutta bir film olarak izlenecek ama 5 saatlik görüntünün hangi iki saatini izlediğiniz sizin tercihlerinize bağlı olacak.

Filmin hikayesinin, genç bir bilgisayar programcısının fantastik romanını bir oyuna dönüştürmesi ile ilgili olduğu belirtiliyor. Bu oyunda bir süre sonra gerçek ve sanal dünya birbirine karışıyor ve sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. “Kendi hikayeni seç” yöntemi, görsel roman tarzı bir oyun hikayesine oldukça uygun bir yöntem. Yani iddialar birbirini destekliyor.

Bandersnatch ismi aslında Black Mirror’da ilk kez duyulmuyor. Dizinin 3. sezonundaki Playtest bölümünde Bandersnatch adlı bir oyunun adı geçiyordu. Ayrıca Bandersnatch adlı gerçek bir oyun 1984 yılında Imagine Software tarafından geliştirildi ancak oyun hiç piyasaya sürülmedi.

Yönetmen David Slade

Filmi, 4. sezondaki Metalhead bölümünü yöneten David Slade’in yöntettiği ve Dunkirk filmiyle tanınan Fionn Whitehead’in baş rolde olduğu da Netflix sayfasında görülebiliyor.

Daha önce de ifade edildiği gibi Netflix bu detayların hiçbirini doğrulamadı. Bandersnatch adlı bir film ya da bölüm hiçbir zaman yayınlanmayabilir. Yayınlansa dahi bu iddialarla hiç alakası olmayan bir film olabilir. Yine de 28 Aralık tarihinde Black Mirror hayranlarının Netflix’in başında yeni bölümü bekleyeceğini söylemek yanlış olmaz.

Kaynak: IndieWire

Black Mirror'ın yeni bölümü Bandersnatch'in 5 saatlik bir "kendi hikayeni seç" filmi olarak 28 Aralık'ta yayınlanacağı iddia ediliyor. Netflix Bandersnatch'in yayınlanacağı sayfayı hazırladı. Sayfada yönetmen olarak David Slade ve baş rol oyuncusu olarak Fionn Whitehead'in adı geçiyor ancak filme dair herhangi bir detay yok. Netflix iddialar hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı. Filmin sayfasında yayın tarihi olarak 2018 görünüyor. Bu durum Bandersnatch'in yılbaşından önce yayınlanacağı anlamına geliyor ve 28 Aralık iddiasını kuvvetlendiriyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği