Black Mirror’ın en rahatsız edici bölümleri

Brand Watch adlı site Twitter ve Reddit verilerini inceleyerek Black Mirror’ın son sezonuyla ilgili çeşitli grafikler oluşturdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Black Mirror’ın dördüncü sezonu bir haftadır ekranlarda. Dolayısıyla bütün sıkı takipçiler altı bölümü de seyretmiştir diye düşünüyoruz. Eğer seyretmediyseniz sayfayı kapatmanızda fayda var zira ‘spoiler’ yiyebilirsiniz. 29 Aralık-1 Ocak tarihleri arasında paylaşılan yaklaşık bir milyon tweet’i ve Reddit’teki Black Mirror alt topluluğunu inceleyen Brand Watch, çok sayıda insanın dördüncü sezonu izlediği sonucuna ulaştı.

Dördüncü sezonun en çok konuşulan bölümleri

Muhtemelen dördüncü sezonun ilk bölümü olması dolayısıyla USS Callister Twitter ve Reddit’te 46 binden fazla etkileşimde yer alarak hakkında en fazla konuşulan bölüm oldu. İnsanların DNA’sını çalarak kendisinin baş kahraman olduğu bir video oyununun içine yerleştiren adamın bulunduğu uzay temalı bölüm, sezon başlangıcı açısından oldukça güzeldi. İnsanlarla ilişkilerinizin ne kadar süreceğini tahmin eden bir uygulamanın bulunduğu Hang the DJ adlı bölüm ile kızını takip edebilmek için yeni bir teknolojiye başvuran bir annenin anlatıldığı Arkangel adlı bölüm USS Callister’dan sonra hakkında en fazla konuşulan bölümler oldu.

Twitter ve Reddit’te en fazla konuşulanlar

Farklı platformlarda bölümlerden farklı şekilde bahsedilip bahsedilmediğini görmek isteyen Brand Watch iki ayrı grafik hazırladı.


Twitter’da hakkında en az konuşulan bölüm olan Metalhead, Reddit’te Hand the DJ ile eşit oranda konuşuldu.

Kadın ve erkeklerin bölümlere tepkisi

Brand Watch bu kategoriyi oluştururken sadece Twitter verilerini göz önünde bulundurduğunu belirtti.

Yüzde 54’ünün cinsiyeti kadın olarak belirlenen kullanıcılar, kadınların erkeklere oranla Black Mirror’la daha ilgili olduğunu gösterdi. Kadınlar en fazla Hang the DJ ve Arkangel bölümleri hakkında konuşurken erkeklere oranla Metalhead bölümü hakkında daha az konuştukları kaydedildi. Erkeklerin en fazla ilgilendiği bölümün ise USS Callister olduğu görülüyor.

En rahatsız edici bölümler hangileriydi?

Brand Watch üçüncü sezonun Playtest adlı bölümünü en rahatsız edici bölüm olarak belirlemişti. Bu yıl ise, bölümlerin yayınlanmasından birkaç gün sonra (retweet’leri dahil etmeden) her bir bölümle ilgili tweet’ler incelenerek ‘tüyler ürpertici’, ‘Ağlıyorum…’, ‘Çıldırdım’ gibi kelimeler sayesinde bir grafik oluşturuldu. Hakkında en az konuşulan Metalhead bölümünün rahatsız edicilik açısından en yüksek yüzdeye sahip olduğu görüldü. En rahatsız edici bulunan ikinci bölüm ise Arkangel’di. En alt sıradaki Hang the DJ ise son derece haklı bir konumda yer alıyor zira biraz ürkütücü gelse de genel olarak olumlu bir hikayesi var.

Kaynak: Brand Watch

Brand Watch adlı site Twitter’da yazılanları ve Reddit Black Mirror alt topluluğunu inceleyerek dizinin son sezonuyla ilgili çeşitli grafikler oluşturdu. Grafiklere göre, dizinin ilk bölümü USS Callister hakkında en fazla konuşulan bölüm oldu. Sadece Twitter verileri incelenerek kadınların erkeklere kıyasla Black Mirror’a daha ilgili olduğu görüldü. Kadınlar en fazla Arkangel ve Hang the DJ bölümleri hakkında konuşurken erkekler USS Callister ve Hang the DJ bölümleriyle ilgilendi. Sezonun en rahatsız edici bölümü Metalhead olarak belirlendi. Hang the DJ’in ise en rahatsız edici olmayan bölüm olduğu görüldü.Yorumunuz: