Bitcoin ‘düşük işlem ücreti’ iddiasından vazgeçti

Bitcoin, en çekici yönlerinden biri olan ‘kişiler arası işlemler’ hakkındaki iddialarından vazgeçti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin konusunda insanları heyecanlandıran özelliklerden biri, kişiler arasında kısa işlem süresiydi. Ancak ana akıma girmeye başlamasıyla kripto para birimi yavaş işlem süresi ve aşırı işlem ücretleri ile mücadele etmeye başladı. Aslında Reddit kullanıcıları uzun zamandan beri Bitcoin’deki aşırılıkların neden olduğu teknik zorluklardan bahsediyordu. Bundan dolayı geliştirici topluluğu, teknolojinin temel özelliklerini daha iyi yansıtacak şekilde sitesindeki kopyayı güncellemeye karar verdi.

Bitcoin.org (Bitcoin Cash ile bağlantılı olan Bitcoin.com ile karıştırılmamalı) pazar konusunda küçük bir değişiklik yaptı. Sitede bulunan ‘hızlı işlem’ ve ‘düşük işlem ücreti’ ibareleri yerine ‘kişiler arası işlem’, ‘sınırsız işlem’ ve ‘dolandırıcılık koruması’ ibareleri eklendi. Aşağıda bulunan görselde sitenin eski ve yeni hali arasındaki değişimleri görebilirsiniz.

Değişiklik önemsiz gözükse de geliştirici topluluğunun bu teknolojiyi gerçek bir para biriminden çok dijital bir varlık olarak gördüğü anlamına geliyor. Bitcoin ağını düzenleyip işlemleri daha hızlı ve etkili hale getirecek birkaç öneri bulunsa da hiçbiri kripto para topluluğundan genel kabul görmedi. Fakat bu öneriler topluluğu iki karşıt görüşe ayırıyor. Umut verici teknolojilerinden birisi ise ‘Lightning -yıldırım- Ağ’ yöntemi. Ancak ticari ölçekte bu tarz bir teknolojinin hazır olmadığı belirtiliyor.

Teknolojiler geliştirilene kadar kullanıcılar, 10 Dolar tutarındaki işlem için 20 Dolar işlem ücreti ödemek zorundalar. Küçük işlemler için Bitcoin’den daha az işlem ücreti alan kripto paralar da mevcut.

Kaynak: The Next Web

Bitcoin konusunda insanları heyecanlandıran özelliklerden biri, kişiler arasında kısa işlem süresiydi. Ancak ana akıma girmeye başlamasıyla kripto para birimi yavaş işlem süresi ve aşırı işlem ücretleri ile mücadele etmeye başladı. Aslında Reddit kullanıcıları uzun zamandan beri Bitcoin’deki aşırılıkların neden olduğu teknik zorluklardan bahsediyordu. Bundan dolayı geliştirici topluluğu, teknolojinin temel özelliklerini daha iyi yansıtacak şekilde sitesindeki kopyayı güncellemeye karar verdi.Yorumunuz: