Birleşik Krallık’tan baskıcı rejimlere teknolojik destek

Birleşik Krallık'taki telekomünikasyon teknolojisi şirketlerinin, baskıcı yönetimleri ile bilinen ülkelere GSM gözetleme cihazları sattığı öğrenildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Motherboard adlı haber sitesinin edindiği bilgilere göre, bir çok Birleşik Krallık şirketi, son yıllarda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerine geniş kapsamlı telekomünikasyon gözetleme cihazları ihraç etti. Birleşik Krallık’ta ve çoğu Avrupa ülkesinde satışı yasak olan bu cihazların, özellikle insan hakları ihlalleri ile tanınan ülkelere satılmış olması tepkiyle karşılandı.

GSM müşterilerinin konuşmaları dinlenebiliyor

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Kenya, Çin gibi ülkelere gönderildiği belirtilen bu gözetleme cihazları arasında en çok dikkat çeken IMSI yakalayıcı adıyla da bilinen cihazlar. Baz istasyonu gibi hareket eden bu cihazlar, kullanıcının aramalarını ve mesajlarını kendi üzerinden geçirerek baz istasyonlarına gönderiyor. Böylece her türlü konuşma ve mesajlaşmalar dinlenip takip edilebiliyor.

Sivil toplum kuruluşları, insan hakları ihlalleri sebebiyle uluslararası alanda sürekli sorun yaşayan, otoriter yönetimlere sahip ülkelere bu cihazların sağlanmasının, bu ülkelerde halkın daha fazla baskı altında tutulmasına sebep olacağından endişe ediyor. Uluslararası Af Örgütü teknoloji uzmanı Claudio Guarnieri “IMSI yakalayıcılar muhtemelen günümüzün en tartışmalı ancak en çok talep edilen gözetleme teknolojilerinden birisi. Özellikle geniş kapsamı ve mütecaviz yapısı ile yasallığı ve kullanımı konusunda pek çok etik ve mahremiyet endişelerine sebep oluyor.” şeklinde konuştu.

14 ayda 148 cihaz satıldı

Birleşik Krallık’tan Şubat 2015 ve Nisan 2016 tarihleri arasında toplam 148 adet telekomünikasyon gözetleme cihazı ihraç edildi. Bu cihazlardan 33 adedi IMSI yakalayıcı olarak listelendi. Diğer cihazlar için farklı tabirler kullanılsa da aslında temelde neredeyse tüm cihazların geniş kitlelerin özel konuşmalarını dinlemek amacıyla kullanıldığı belirtiliyor. Örneğin Mısır’a gönderilen bir cihaz için kullanılan ‘geniş bant pasif GSM gözetleme sistemi’ şeklindeki tanım aslında IMSI yakalayıcıların yaptığı işi tanımlıyor.

Konu ile ilgili görüşü sorulan çoğu şirket cevap vermekten kaçınırken, açıklama yapanlar ise yasa dışı bir eylemde bulunmadıklarını, tüm ihracat işlemlerinin resmi belgelerle yapıldığını ifade etti. Bu şirketler her ne kadar baskıcı rejimlerin işini kolaylaştırıyor olsa da asıl sorunun, bu cihazların ticaretine izin veren Birleşik Krallık yönetiminde olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Motherboard

Motherboard adlı haber sitesinin ulaştığı belgelere göre 2015'in Şubat ayından 2016'nın Nisan ayına kadar Birleşik Krallık'tan 148 adet GSM gözetleme cihazı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerine satıldı. Bu cihazların, GSM müşterilerinin konuşmalarını dinlemek ve mesajlaşmalarını okumak amacıyla kullanılabileceği ifade ediliyor. Baz istasyonu gibi çalışan cihazlar, kullanıcıdan gelen verileri toplayıp kaydediyor ve daha sonra baz istasyonuna aktarıyor. Böylece kullanıcı haberdar olmadan konuşması dinlenebiliyor.

3 Yorum

  • Baz istasyonları ve cep telefonları arasındaki iletişimde korkunç açıklar var. Uygun donanım ve yazılımlarla çevredeki bütün cep telefonu numaraları tespit edilebilir. Onlara mesaj gönderilebilir, gelen mesajları okunabilir ve bütün görüşmeler dinlenebilir. Bu açıkların giderilmesini kim ister?

  • Nobel’in dinamiti keşfedip insanlığın hizmetine sunması ama insanların bu keşfi farklı alanlar da kullanması gibi, insanlığın gerçek uygarlığı ne zaman yükselecek?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği