Bir sanal Mars tecrübesi

FMS stüdyoları tarafından NASA ile iş birliği yapılarak üretilen The Mars 2030, bugüne kadar yapılan en gerçekçi Mars sanal gerçeklik tecrübesi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bugüne kadar, Mars’a insan gönderilmesi hep bilim kurgu eserlerini konusu olmuştu. Mars’a insan gönderilmesi konusunda birçok teklif sunulduysa da hiçbiri plandan öteye gidemedi. 2010 yılında, eski ABD Başkanı Barack Obama “2030’lu yıllarda Mars yörüngesine insan gönderebilir, Dünya’ya sağ salim geri getirebiliriz. Sonrasında ise Mars’a iniş yapılır. Bütün bunlara yetişebileceğimi düşünüyorum.” demişti. Neyse ki The Mars 2030 üç boyutlu sanal gerçeklik tecrübesi hayallerimizi gerçeğe dönüştürmeye hazırlanıyor.

FMS stüdyoları tarafından NASA ile iş birliği yapılarak üretilen The Mars 2030 üç boyutlu sanal gerçeklik tecrübesi HTC Vive, Oculus Rift ve Steam PC için şu anda mevcut. Playstation versiyonu ise yakında çıkacak. Bugüne kadar yapılan en gerçekçi Mars sanal gerçeklik tecrübesi olma özelliği taşıyan The Mars 2030, bilim mühendislik ve eğlence alanları arasındaki çizgileri bulanıklaştırmayı hedefliyor. The Mars 2030’da kullanılan manzara, Mars yörüngesindeki uydudan alınan veriler kullanılarak oluşturuldu. Daha gerçekçi kılmak için de Mars’ın atmosfer basıncına ve ses yayılımına uygun ambisonik ses kullanıldı. En etkileyici dokunuşlardan biri de Londra Senfoni Orkestrası tarafından çalınan fon müziği.

The Mars 2030 kullanıcıları Mars’ta dolaşabilir, gezegendeki koruma bölgelerini gözlemlerken taş örnekleri toplayabilir. Daha sonra istasyonun sanal gerçeklik mikroskobunda topladıkları şeyleri analiz ederek gezegenin saklı sırlarını açığa çıkarabilirler.

Kaynak: Design boom

FMS stüdyoları tarafından NASA ile iş birliği yapılarak üretilen The Mars 2030, bugüne kadar yapılan en gerçekçi Mars sanal gerçeklik tecrübesi olma özelliğini taşıyor. The Mars 2030 üç boyutlu sanal gerçeklik tecrübesi HTC Vive, Oculus Rift ve Steam PC için şu anda mevcut. Playstation versiyonu da yakında çıkacak. The Mars 2030'da kullanılan manzara, Mars yörüngesindeki uydudan alınan veriler kullanılarak oluşturuldu. Daha gerçekçi kılmak için de Mars'ın atmosfer basıncına ve ses yayılımına uygun ambisonik ses kullanıldı. The Mars 2030 kullanıcıları Mars'ta dolaşabilir, gezegendeki koruma bölgelerini gözlemlerken taş örnekleri toplayabilir. Daha sonra istasyonun sanal gerçeklik mikroskobunda topladıkları şeyleri analiz ederek gezegenin saklı sırlarını açığa çıkarabilirler.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği